Kroměříž staví byty pro mladé do 35 let. Města chtějí udržet obyvatele

  8:56
Nájemníkům ve věku od 18 do 35 let bude určený bytový dům v Kroměříži, který vznikl přestavbou někdejšího sídla bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici. Tamější radnice ho nyní dokončuje. Práce vyšly na 130 milionů korun.

V budově bude osmnáct bytů o výměře 1+kk a sedm bytů 2+kk. „Snažíme se tak pomoci mladým lidem, kteří zakládají rodiny a nemají dostatek prostředků na pořízení vlastního bydlení,“ podotkl kroměřížský starosta Tomáš Opatrný.

Žadatele čekají podmínky, které musí splnit. „Kromě zmíněného věku to bude například vymezený měsíční příjem, fakt, že žadatel nevlastní nemovitost určenou k bydlení, není dlužníkem města a není ani v insolvenčním nebo exekučním řízení,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka.

Dvoupokojové byty pak budou určeny pouze zájemcům, kteří pečují alespoň o jedno nezletilé dítě. Nájemní smlouva bude uzavřena na jeden rok s možností dvojnásobného prodloužení, tedy celkově nejdéle na tři roky. Nájem vyjde první rok na 150, druhý na 200 a třetí na 250 korun za metr čtvereční.

„Cílem je usnadnit mladým lidem vstup do samostatného života, ale také je motivovat k tomu, aby jakmile budou moci, si sháněli vlastní bydlení. Nejedná se tedy o sociální byty,“ upozornil Motyčka.

Ve Zlíně mladé zvýhodňují

Startovací byty nabízejí i další města v regionu. Zlínský magistrát chce vyčlenit některé městské byty s garsonkami pro tuto cílovou skupinu, konkrétně pro absolventy středních škol a místní univerzity. Dříve mladým rodinám cíleně pronajímal byty ve dvou segmentech na sídlišti Jižní Svahy, ale zájem o ně moc velký nebyl, a tak město tuto kategorii před třemi lety zrušilo.

„Mladé rodiny či páry si mohou podat žádost podle jejich aktuální situace – buď na byty dostupné (modernizované s vyšším nájemným), či sociální (v původním stavu s nižším nájemným),“ popsal mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Pronájmy válcují prodej, i když ceny bytů ve Zlínském kraji už klesají

V pořadníku je nyní uvedených kolem 300 žadatelů, ale ne všichni si podávají přihlášky na konkrétní uvolněné byty. „Není tedy výjimkou, že byt je pronajat nájemci na 150. místě. Bodově zvýhodněny jsou rodiny či jednotlivci s dětmi,“ dodal Melzer.

Ve Vsetíně mají celkem 31 startovacích bytů pro obyvatele od 18 do 40 let, pořadník se pro ně nesestavuje. „Cílem je podpora na překonání počáteční časově omezené bytové situace. Nájemní smlouva je uzavírána maximálně na dobu pěti let,“ řekla vsetínská mluvčí Jana Raszková.

A nabídka se brzy rozroste, protože soukromý investor připravuje výstavbu prakticky celé nové městské čtvrti v novém prostoru za vlakovým nádražím. Byty tam mají být zejména k pronájmu. „Město navíc neeviduje vysoký počet žadatelů o startovací byty,“ dodala Raszková.

Meziříčí bude stavět nové byty

Valašské Meziříčí loni odkoupilo od Diakonie ČCE budovu K 1, objekt bývalého internátu sklářské školy v ulici Zašovská. „Aktuálně se pracuje na přípravě projektu, který počítá se vznikem několika desítek nájemních bytů, mimo jiné také pro mladé rodiny,“ zmínil mluvčí Jakub Mikuš.

Když si architekt sám předělá byt ve Zlíně, odkazu Bati se nevyhne

„V této oblasti vítáme i změnu v dotační politice státu, která by se měla obracet právě k podpoře běžného nájemního bydlení. Dále připravujeme projekty výstavby bytových domů v areálu bývalé Křižanovy pily či v ulicích M. Alše, Schlattauerova, Vrbenská a Pod Oborou,“ dodal.

Uherskohradišťská radnice má startovací byty v bytových domech v ulicích Jana Žižky a Štěpnická. Metr čtvereční tam stojí jen 62 korun. Nájemníci zde dostanou smlouvu na rok a poté případně na další dva roky.

„K datu zveřejnění záměru na pronájem startovacího bytu musí být alespoň jeden z žadatelů ve věku 18–35 let. Při výběru pak může být upřednostněn žadatel s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti,“ poznamenal mluvčí města Jan Pášma.

Autor: