Voda na dálnici i zaplavené školní šatny. Na Zlínsku stále uklízejí po bouřce

  14:44,  aktualizováno  17:05
Otrokovice včera zasáhly prudké přívalové deště, když nejhorší situace byla v Kvítkovicích, kde odstraňují následky ještě během dneška. Tamní obyvatelé, jimž bahnitá voda zaplavila sklepy a garáže, si mysleli, že je nic podobného už nepotká. Voda jim škodila už dříve, naposledy před třemi lety.

Pak se ale v okolí postavila dálnice a za 60 milionů korun v terénu udělala opatření, která měla velkou vodu zkrotit. „Bylo nám to vtloukáno do hlav, že Kvítkovice budou chráněné před bleskovou povodní. A první větší déšť ukázal, že systém evidentně nefunguje tak jak má,“ hlásil Radek Štěrba z Kvítkovic, který se jako dobrovolný hasič podílel i na odčerpávání vody z domů.

„Před třemi lety ulice vypadaly stejně. Odezva občanů je, že je to tady takové, jako by se žádné poldry a protipovodňové opatření nepostavily,“ doplnil.

Voda se valila pod dálničním obchvatem Otrokovic do obytné části. Dokonce se místy dostala i přes dálnici a vyvracela nad ní plot. „Když ani suché poldry vodu nezadrží, tak je to asi špatné místo, které nemělo být osídlené,“ reagoval šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

„Nikdy nic nestavíme na extrémy, ani na extrémní dopravu, ani na srážky. A toto byly extrémní srážky. Je to tragédie, ale my za to nemůžeme,“ tvrdí.

Většinu protipovodňových opatření platili silničáři, ale navrhoval je a prováděl Státní pozemkový úřad (SPÚ). „Bohužel postiženou oblast zalila voda s bahnem z polí, kde dosud nevzešel vegetační pokryv. Půda je po předchozích deštích nasycena vodou, což nejsme schopni ovlivnit,“ řekla mluvčí Petra Kazdová.

Podle ní nádrže s ostatními opatřeními fungovaly tak, jak mají, a zachytily v posledních dnech velké množství vody a bahna, čímž výrazně ochránily majetek občanů i dálnici.

SPÚ ale také podal na policii trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení, protože někdo úmyslně ucpal odtok z jedné záchytné nádrže. Vytvořil ze dřeva zábranu přímo na míru betonové skruže. Nádrž se začala rychle plnit, ale tlak vody zátarasu prorazil. Voda pak byla odvedena příkopy do vodních toků a škodu nezpůsobila.

Každopádně před třemi lety všichni zástupci institucí včetně města slibovali, že obyvatele Kvítkovic už voda nikdy nezaplaví. Bohužel se ukázalo, že to není pravda.

„Realizovaná opatření v daný moment fungovala, záchytné nádrže se zaplnily, bohužel příval vody byl tak silný, že ani jejich kapacita nestačila,“ prohlásila starostka Hana Večerková.

Připomněla, že v okolí přibyly polní cesty, svodné příkopy, výsadba stromů a především záchytné nádrže a průlehy, jejichž úlohou je zadržet vodu v krajině. „Pokud by tato opatření realizována nebyla, situace by byla o to horší,“ míní Večerková.

VIDEO: Bouřka zasáhla jižní Moravu. Brno se proměnilo v „moravské Benátky“

Obyvatelé Kvítkovic si stěžovali i na to, že propustky pod dálnicí jsou široké kolem metru, kanalizační potrubí v ulicích má ale průměr zhruba poloviční, takže nemůže takové množství vody pojmout. Metrologové ale zase říkají, že úterní příval srážek byl v Otrokovicích skutečně mimořádný. Podle radarových odhadů se tam hodinový úhrn včera odpoledne pohyboval mezi 20 až 34 milimetry. Podle klasifikace Wussowa se jedná o druhou ze tří kategorií přívalového deště podle jeho intenzity.

„Místa s nejvyššími úhrny nad 30 milimetrů už dokonce hraničí s nejvyšší kategorií, tedy s katastrofálním lijavcem. Tato hodnota bývá překročena jen zřídka, na našich stanicích v okrese Zlín průměrně třikrát za posledních dvacet let,“ přiblížila Barbora Kněžínková z oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Brně. „Velký objem srážek tentokrát navíc spadl do hustě obydlené oblasti s množstvím zpevněných a nepropustných povrchů, což s sebou nese výrazně citelnější následky, než když déšť spadne do volné krajiny,“ dodala.

Průmyslový areál zalila voda z polí

Následky bleskové povodně museli řešit i v podniku Continental Barum. Kolem areálu se tvořila místa se stojící vodou. Takovou situaci tu dlouho nepamatují. „Úterní přívalový déšť byl opravdu extrémní a již mnoho let nebyly způsobeny deštěm podobné komplikace,“ potvrdila mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.

Podle ní znamenaly silné srážky zátěž pro dešťové svody ze střech i kanalizaci, která kapacitně nedostačovala. „Od úterní 14. hodiny naše podniková hasičská jednotka intenzivně odstraňovala veškeré následky deště a odčerpávala vodu ze všech míst, kde zůstala stát,“ popsala Feiferlíková. Nebylo třeba povolávat posily, o odstranění následků se postarala standardní jednotka. Hasiči v areálu ukončili práci během dneška.

Potíže hlásily i další firmy, především v průmyslové zóně mezi Otrokovicemi a Napajedly. „Do areálu zdejší firmy tekla voda z okolního pole, sesunula se část svahu, u budov skladů se vytvořila obrovská laguna vody a hrozilo, že vteče dovnitř,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Bahnitá laguna vody se vytvořila také například v ulici U Farmy. V podjezdu pod dálnicí D55 stojatá voda úplně ucpala průjezd mezi Malenovicemi a Kvítkovicemi. Navíc v ní uvázla převrácená dodávka. Policisté proto museli odklánět dopravu.

Částí země se přehnaly přívalové deště. Na Moravě řešili desítky událostí

Problémy hlásilo i otrokovické gymnázium, kde museli kvůli následkům povodně na středu vyhlásit ředitelské volno. „Voda natekla do šaten, které máme v suterénu, v ne úplně vyhovujících podmínkách,“ přiblížil ředitel školy Ivo Kramář. Vodu se sice podařilo odčerpat, ale šatny podle něj byly nepoužitelné. Škola využívala vysoušeč, který jí zapůjčil jeden z rodičů.

„Voda se tam dostala zvenku, protože na sousedním hřišti se zacpal kanál. Šatny jsou navíc pod úrovní terénu a voda vyvěrala z podlah. Tvořily se tam malé gejzíry, z nichž voda prýštila,“ poznamenal ředitel.

Při silných deštích tu mají problémy pravidelně, ale v tomto případě se voda do suterénu dostala extrémně rychle. „Bohužel to nějakým opatřením nevyřešíme, šatny jsou někdy ze 70. let a jsou zahloubeny pod úrovní spodní vody. Ta se tam pak v podobných situacích dostává,“ dodal Kramář.