Po bleskové povodni tekla ulicemi Zlína řeka, v Sazovicích mají zatopené domy

  11:12,  aktualizováno  16:45
Nedělní blesková povodeň v kraji poničila silnice a zatopila sklepy i domy. V obci Sazovice na Zlínsku evakuovali hasiči nad ránem jedenáct obyvatel kvůli velké vodě. V řeku se proměnily také ulice v Rackové. Hasiči od pondělního rána do páté odpoledne zasahovali u dalších více než padesáti událostí.

V terénu byly i během dnešního dne desítky profesionálních a dobrovolných jednotek, v noci a nad ránem v kraji zasahovala více než stovka. Nedělní bouřka zasáhla Zlínsko, Vsetínsko i Kroměřížsko.

Hasiči řešili od nedělní 17. hodiny do dnešní sedmé hodiny ráno více než 300 událostí, u dalších 53 zasahovali během dne. Nejčastěji šlo o popadané stromy, čištění komunikací, čerpání sklepů nebo čištění propustků.

Na řadě míst odčerpávali vodu ze zatopených objektů a domů. V noci se ve většině případů jednalo o čerpání sklepů, nebezpečných lagun a jiných prostor, následovaly pak technické pomoci s odstraňováním nebezpečných stromů a větví.

„Nejhorší situace byla v obci Sazovice. Voda tam zatopila sklepy i domy, museli jsme také nad ránem evakuovat několik lidí,“ popsal mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Rozvodněná řeka se prohnala i Fryštákem a Rackovou na Zlínsku, zasažený byl i Hulín nebo Rožnov pod Radhoštěm.Také v samotném Zlíně se z hlavní silnice stala doslova řeka.

„Vylil se potok, ale voda tekla i z kopců a přehnala se lidem přes zahrady a domy. Nepamatuji si za posledních třináct patnáct let, že by to bylo tak velké. Měli jsme tady třeba pět zatopených domů, ale teď je jich odhadem asi třicet,“ popsal starosta Rackové Jaroslav Kaňa. „Lidé měli v domech až tři čtvrtě metru vody, zasažené mají sklepy, ale i přízemí,“ přiblížil.

V nejvíce zasažených obcích hlásí poškozené silnice a další majetek. V Rackové velká voda zaplavila přízemí i sklep, poškodila také most, který přes potok vede ke čtyřem domům. Podle starosty bude škoda na obecním majetku přesahovat milion korun, na soukromém až deset milionů.

V obci se během dnešního dne čistily domy i ulice, protože poté, co voda ráno opadla, byla všude vrstva bahna. Potřeba byly také vysoušeče.

Morava ještě může stoupat

Do dnešního rána spadlo v povodí Moravy až 100 milimetrů srážek na 24 hodin. Nejvíce to bylo v oblasti Zlínska a v Beskydech.

Na některých řekách v kraji stále platí zvýšené stupně povodňové aktivity (SPA). Druhý stupeň se drží na Bystřičce pod přehradou na Vsetínsku. První je na Velké Stanovnici v Karolince na Vsetínsku. Před pátou hodinou odpoledne se zvedla i řeka Morava. Na prvním stupni je v Kroměříži a také ve Spytihněvi.

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

„Uvolňovali jsme retenční prostory nádrží, které byly v průběhu povodně zaplněny, aby mohly zachytit případné další zvýšené průtoky. Nádrže sehrály velice důležitou úlohu a významně transformovaly zvýšené průtoky,“ přiblížil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Řada zaplavených míst a obcí byla podle Povodí zasažená povodňovou vlnou a rozlivem nejen z řek a potoků, ale i splachem z polí. „Například nad vodním dílem Fryšták došlo k významnému splachu z rozsáhlých ploch rozestavěné dálnice D49,“ přiblížil Chmelař.

Rozvodněné řeky, zatopené domy i tábory. Bez proudu jsou tisíce odběratelů

Řeka Morava může v následujících hodinách dál stoupat na Uherskohradišťsku nebo v Otrokovicích. „Vlivem dotoku z horních částí povodí očekáváme na řece Moravě kulminace nad hranicí 1. SPA,“ upozornil na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Autor: