Muž na Valašsku zemřel zřejmě po zásahu bleskem, našli ho pod vzrostlým stromem

  16:06
Záchranáři z valašskomeziříčské oblasti v minulých dnech vyjížděli k muži, kterého s největší pravděpodobností zasáhl blesk. Přes veškeré úsilí už mu nedokázali pomoci, muž svým zraněním na místě podlehl.

ilustrační snímek | foto: Pavel Gabzdyl

„Byl nalezený v zastavěné části pod vzrostlým stromem. Tou dobou tam byla v místě silná bouřka,“ přiblížila mluvčí krajských záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.

Stalo se to ještě před nedělní událostí v libereckém zámeckém parku, při které blesk zranil osmnáct lidí včetně dětí.

Záchranáři proto i s ohledem na přicházející období bouřek upozorňují na okolnosti, které zásahy bleskem provázejí. Mohou způsobit přechodná i trvalá poškození, mívají ale i fatální následky. Ve třetině případů způsobí zásah zástavu dechu a srdce. V takovém případě je nutné zahájit resuscitaci.

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

Příznaky zásahu bleskem jsou rozmanité. „Může způsobit popáleniny i závažná vnitřní poranění. Typicky se po zásahu na kůži vyskytují popáleniny například od kovových součástí oblečení či šperků a Lichtenbergovy obrazce, které vypadají, jako když mráz kreslí na okno. Jsou však popisované i stavy, kdy se zasažený tzv. oklepal a zásah přežil bez následků, jen s posttraumatickou stresovou poruchou,“ upozornila mluvčí.

Odborníci také připomínají, jak se během bouřky chovat. Rozhodně není dobré opírat se o zdi či skalní stěny, lehat si na zem, běhat, plavat nebo provozovat jiné vodní sporty. Není dobré se schovávat v otevřeném terénu, na vyvýšeném místě, pod osamělé stromy, blízko vody, ve stanu nebo na okraji lesa. Naopak je lepší strávit bouřku v hustém lese, v autě nebo budově chráněné hromosvodem.

„Pokud je mezi bleskem a hromem pauza kratší než třicet sekund, znamená to, že bouřka je od vás do deseti kilometrů a hrozí zásah bleskem. Vyhledejte bezpečný úkryt,“ dodala Netopilová Sluštíková.

2. června 2024

Autor: