Na běžkaře jdou ve Zlínském kraji statisíce, řada tras je už v provozu

  8:06
Pokud se potvrdí slibné předpovědi o sněžení i v následujících dnech, mohl by Zlínský kraj po delší době zažít mimořádně povedenou běžkařskou sezonu. Už nyní jsou upraveny desítky kilometrů tras. Na úpravu stop dá hejtmanství i letos 800 tisíc korun.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

Například ve Velkých Karlovicích lze jezdit na zhruba šesti kilometrech, o které se stará Ski areál Kyčerka v údolí Pluskovec. V dalších částech jsou sjízdné jen kratší úseky.

„Skútrem jsou projeté některé rovinky z Machůzek do údolí Leskové, čekáme na pořádný příval sněhu, aby mohla vyjet rolba,“ informoval starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Lyžovat se dá i na skoro třiceti kilometrech v okolí Pusteven, strojově upravená je také Javornická magistrála, o kterou se stará Ski centrum Kohútka. Provozovatelé ale upozorňují, že kvůli hustému sněžení se na hřebeni mohou tvořit závěje.

Běžecké okruhy jsou ve Zlínském kraji vyhlášené a mají potenciál každou zimu lákat desetitisíce turistů a sportovců. Problém je, že provozovatelé tratí jsou odkázáni na přírodní sníh, kterého bylo poslední zimy málo.

„Pokud je počasí nestálé, úprava tras je samozřejmě neúměrně dražší,“ potvrdil Koňařík, který zastupuje i sdružení Valašsko – Horní Vsacko, které pečuje až o padesát kilometrů tratí.

Toto sdružení, stejně jako dalších sedm žadatelů, letos už třetím rokem podpoří Zlínský kraj. Na úpravu stop vyčlenil celkem osm set tisíc korun.

„Částka jde jednak na údržbu strojů před zimou a jednak na počet kilometrů, které rolby odjedou. Ty se vykazují na základě záznamu GPS,“ popsal krajský radní zodpovědný za cestovní ruch Jan Pijáček.

Pomoc Zlínského kraje může směřovat až ke 250 kilometrům lyžařských tras, zdaleka ne všude se ovšem využije naplno.

„Loni jsme vyjížděli upravovat jen jednou. Letos kvůli nedostatku sněhu ještě ne,“ připustil Milan Šindelek, předseda Mikroregionu Podhostýnsko, který má na starosti údržbu trasy z Hostýna na Troják.