Zásah bych nevedl jinak, hájil se velitel hasičů potrestaný v kauze Bečva

  15:06
Kauza otravy řeky Bečvy ze září roku 2020 se znovu projednává před soudem. Jde o vedlejší větev případu, v níž byl kvůli nečinnosti potrestán velitel zásahu hasičů a dva úředníci radnic v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí. Hasič a úřednice z Rožnova s tresty nesouhlasili, čímž si vynutili nové soudní stání.

Velitel hasičů Jiří Pochyla a pracovnice odboru životního prostředí rožnovské radnice Věra Šulová před okresním soudem ve Vsetíně. (10. dubna 2024) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Cítím se nevinen. V tom krátkém čase a s vybavením, které jsme měli k dispozici, bych zásah nevedl jinak,“ uvedl Jiří Pochyla. Hasič se čtyřiadvacetiletou praxí popsal, že byl v den havárie velitelem zásahu. „Informace o tom, co se děje dál na toku, v době zásahu ještě nebyly,“ dodal.

Státní zástupce Petr Válek jej viní z nečinnosti. „Zjistil, že je řeka zasažena neurčitou chemickou látkou, přesto nezajistil urychlený odběr vzorků vody, ani dostatečný průzkum toku řeky,“ stojí v obžalobě.

Pochyla s tím nesouhlasí. Před soudem popsal, že se na choryňském mostě setkal s oznamovatelem události a policií. Společně uvažovali, kde může být začátek úniku. „Padlo tam, že ve vepříně rekonstruují. Samozřejmě nás napadla i Deza, protože to je velký chemický podnik na břehu řeky, tak to je vždycky na ráně,“ popsal.

V tu chvíli stále neměl informace o masivním úhynu ryb v jiné části řeky. V místě, kde byl, nic takového nepozoroval. Odběr vody hasiči provedli tak, že ji nabrali do plastového kýblu i s několika malými rybami, které žily. „Odběrovou sadu jsme v té době ve voze neměli,“ uvedl Pochyla.

Jeden z potrestaných ve vedlejší větvi kauzy Bečva se chce hájit u soudu

Situaci na Bečvě v době, kdy přijel na místo, hodnotil jako standardní. „Nic tam nenasvědčovalo tomu, že jde o havárii takového rozsahu, jak se následně ukázalo,“ uvedl. „Činnost jednotky byla v souladu s předpisy.“

Za nedbalost při zásahu muži hrozí až roční vězení.

Laguny nemohly čištění ovlivnit

Mimo něj před soudem stojí i úřednice rožnovské radnice Věra Šulová, která povolila společnosti Energoaqua změnu využití vodních lagun. Také ona nedbalost odmítla. „Dává se nám za vinu, že jsme rozhodovali nedbale a špatně, ale já nevidím souvislost mezi vydaným povolením a vznikem havárie. Z čistírny vždy musí odcházet voda vyčištěná,“ uvedla Šulová.

Laguny v době, kdy byly součástí procesu čištění, pouze zadržovaly již přečištěnou vodu. To, že z procesu vypadly, proto nijak nemělo ovlivnit předchozí tři stupně čištění.

Úřednici hrozí až tříleté vězení. Laguny původně sloužily jako další stupeň čistění odpadních vod, po změně byly využívány k akumulaci dešťové védy pro případ sucha.

Právě Energoaqua, která v areálu po bývalé rožnovské Tesle provozuje čistírnu odpadních vod z průmyslu, vyšetřovatel i soud značili za původce havárie. Do řeky se před čtyřmi lety dostaly kyanidy a zničily prakticky veškerý život na úseku dlouhé 37 kilometrů od Valašského Meziříčí po Přerov. I kvůli suchu, které v té době panovalo, trvalo zvládnutí situace několik dnů. Rybáři následně z řeky vysbírali na 40 tun ryb. Okresní soud ve Vsetíně však firmu ani jejího jednatele nepotrestal.

Velitel hasičů ani úřednice se prozatím verdikt nedozvěděli. Jednání bude pokračovat 21. května.

23. října 2023