Baťova nemocnice má svého psychiatra, řeší úzkosti i sebevražedné jednání

  8:50
Baťova nemocnice ve Zlíně poprvé v historii otevřela vlastní psychiatrickou ambulanci. Je umístěna v budově číslo 32 vedle porodnice. Vzhledem k citelnému nedostatku psychiatrů je to pro pacienty ve Zlíně a okolí vítaná novinka.

Baťova nemocnice nově otevřela psychiatrickou ambulanci. (červen 2024) | foto: KNTB Zlín

Psychiatr Robert Zvarík nepomáhá jen pacientům, kteří jsou hospitalizovaní v nemocnici, ale nabízí služby i veřejnosti.

„Zakládáme si na komunikaci a individuálním přístupu, protože prožitek psychického diskomfortu je u každého člověka jedinečný a nepřenosný. Komplexní diagnostika včetně spolupráce s klinickými psychology je v rámci naší ambulance samozřejmostí,“ řekl Zvarík.

V případě potřeby tak může nemocnice zajistit a objednat vyšetření lékaři jiných specializací, případně domluvit hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Psychiatr se věnuje také pacientům v nemocnici. Nejčastěji chodí na konzultace na interní, kardiologické, plicní, onkologické nebo gerontologické oddělení.

Pořezané ruce a čekání půl roku na psychiatra. Dětem chybí odborná pomoc

„Často se jedná o pacienty v geriatrickém (vyšším) věku, například o tzv. somatogenní deliria, tedy deliria způsobená tělesným stavem. Pacienti mají fyzické potíže a dochází u nich ke zmatenosti, k narušení kontaktu s realitou. Řeším také úzkosti, deprese, nespavost nebo sebevražedné jednání,“ upozornil Zvarík.

Pomáhá i hospitalizovaným dětem starším patnácti let, které mají psychické problémy. Převážně jde o dívky po pokusech o sebevraždu nebo sebepoškozování.

„Poptávka po psychiatrické péči je vysoká, takže jsme rádi, že se nám povedlo sehnat kvalitního psychiatra pro ambulantní i hospitalizované pacienty,“ uvedl člen představenstva nemocnice Marcel Guřan.

„Máme snahu řešit také péči o mladší dětské psychiatrické pacienty, ale podařilo se nám zatím zajistit pouze externího dětského psychiatra, který k nám dojíždí dvakrát za měsíc z Ostravy. Jsme za to samozřejmě rádi, situace v oblasti dětské psychiatrie je však v našem kraji velmi špatná,“ dodal.

19. června 2023

Autor: