Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

  10:10
Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento týden a ve stejném termínu. V regionu to může způsobit dopravní komplikace, dopad na návštěvnost jasný není.

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic. | foto: Tomáš Krajíček

Organizátoři si dávají každoročně pozor, aby se Vizovické Trnkobraní a Barum Czech Rally Zlín termínově nekryly. Konají se totiž v blízkém sousedství a jezdí na ně desítky tisíc lidí. Policie má vždy hodně práce, bývají potíže v dopravě.

Letos ale obě akce budou ve stejné dny, tedy tento pátek a sobotu. „Už jsme se s Trnkobraním potkali dvakrát, naposledy před více než deseti lety. Obě akce ale za tu dobu narostly. Uvidíme, jestli to s regionem něco udělá,“ řekl zástupce ředitele Barumky Jan Regner.

Radost z toho nemá. „Je zbytečné, aby se tyto akce konaly ve stejném termínu, i když si vzájemně neubližují,“ popsal Regner.

A stejný názor mají i pořadatelé tradičního vizovického festivalu. „Nadšení z toho nejsme. Historicky jsme se vždy snažili o to, abychom se s Barum rally nepotkávali,“ podotkl organizátor Trnkobraní Michal Šesták.

Fotogalerie

Trnkobraní mívá vyčleněný víkend v polovině srpna. Barum rally se konává poslední či předposlední víkend stejného měsíce. Letos ale musela termín posunout na přání Mezinárodní automobilové federace.

„Když promotér požádá o změnu termínu, snažíme se mu vyjít vstříc. Chtěli jsme soutěž přesunout na předposlední srpnový víkend, ale to se jede podnik mistrovství světa v Německu,“ sdělil Regner.

A vzhledem k tomu, že existuje pravidlo, aby se automobilové soutěže mistrovství světa a Evropy, do kterého spadá Barum rally, nekonaly ve stejném termínu, nastala kolize s Trnkobraním. Tato informace byla známá loni v říjnu, organizátoři festivalu ale už pohnout s termínem nedokázali.

„Se začínajícími kapelami se můžeme o termínech bavit ještě na jaře. Vystoupení hlavních hvězd ale domlouváme rok až rok a půl dopředu. Pak už se s tím nedá nic dělat,“ vysvětlil Šesták.

Zvláštní vlaky do Vizovic pojedou ze zastávky Zlín-Dlouhá

Tento pátek tak nastane situace, kdy ve Vizovicích bude večer kolem 20 tisíc lidí, protože zahraje populární kapela Kryštof. Zhruba ve stejné době se v deset kilometrů vzdáleném Zlíně přijde 30 až 35 tisíc lidí podívat na noční městskou rychlostní zkoušku, kterou Barum rally odstartuje.

Kvůli ní bude železniční trať v centru zavřená, přičemž vlak je nejvyužívanějším dopravním prostředkem návštěvníků Trnkobraní. Vlaky proto nahradí autobusy.

„Do stanice Zlín střed bude možné jet vlakem pouze v případě, že se cestující pojedou podívat na rychlostní zkoušku. Ze stanice se už nikam nedostanou,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

České dráhy na objednávku festivalu vypraví ještě několik speciálních vlaků do Vizovic, pojedou ze zastávky Zlín-Dlouhá nedaleko středu města v 16.10, 17.10, 18.10, 19.10 a 20.10 hodin.

„Přineslo to nějaké finanční náklady, ale jsme rádi, že nám České dráhy vyšly vstříc,“ uvedl Šesták.

Souběh může nastat i za rok

Řidiči by určitě měli vyrazit s časovou rezervou. „Dá se očekávat, že u Zlína bude dopravní zácpa,“ konstatoval Šesták.

Když loni skončila městská zkouška, doprava na výpadovkách ze Zlína do Otrokovic a Vizovic několikrát úplně zkolabovala. To už může být práce pro zlínskou policii, které příští víkend vypomůžou kolegové z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje i z policejní školy v Holešově.

„Zaměříme se především na veřejný pořádek i bezpečnost a plynulost silničního provozu. Budeme kontrolovat dodržování rychlosti, alkohol za volantem a technický stav vozidel,“ naznačila zlínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Pořadatelé Barum rally i kvůli souběhu s Trnkobraním opět vypustili rychlostní zkoušku v Zádveřicích, které leží vedle Vizovic. A když budou závodní auta přejíždět k rychlostnímu testu na Vsetínsko, vyhnou se Vizovicím cestou přes Neubuz a Všeminu.

Organizátoři obou akcí navíc doufají, že se mohou nakonec vhodně doplňovat. „Lidé, kteří by normálně na Trnkobraní nešli, na něho mohou zajít po Barum rally. A může to být i naopak. Uvidíme tento víkend,“ míní Šesták.

Nikdo ale zatím neví, jak to bude vypadat příští rok. Souběh se může opakovat, protože termín automobilové soutěže bude známý až ve chvíli, kdy bude daný termín konání Trnkobraní.

Autor: