Cestující jezdili bez placení, Zlínský kraj uložil Arrivě pokutu 690 tisíc

  12:20,  aktualizováno  12:31
Pokutu 690 tisíc korun udělil Zlínský kraj firmě Arriva vlaky, která na části jeho území od prosince zajišťuje veřejnou dopravu. Start provázely velké komplikace, v prvních týdnech lidé kvůli nefunkčním platebním terminálům jezdili bez placení, spoje nedodržovaly jízdní řády. Firma se snaží problémy řešit, pokutu nerozporuje.

V části Zlínského kraje začali využívat služeb dopravce Arriva vlaky. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

O sankci informovali představitelé Zlínského kraje po dnešním setkání s vedením firmy Arriva vlaky.

Fotogalerie

Hejtmanství po dopravci požadovalo rychlé vyřešení nejpalčivějších problémů, které se vyskytly po nástupu Arrivy na část železničních tratí v kraji od 15. prosince 2019.

Šlo zejména o častá zpoždění spojů, vybavenost vlaků, nefunkční audiovizuální informační systém, problémy s prodejem jízdenek či o to, že některé vlaky vůbec nedojely do cíle.

„Na tratích, které Arriva obsluhuje, jsme zavedli pravidelný dvoudenní reporting situace z hlediska plnění služeb, ať už jde o stav techniky, personálu a dalších asi dvaceti bodů, které jsme si definovali,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Botek.

Přímo v terénu kontrolovali a nadále kontrolují plnění služeb zaměstnanci krajské organizace KOVED (Koordinátor veřejné dopravy).

„Můžeme konstatovat, že nastalo radikální zlepšeni a situace se dostává do normálu. Dnes už se nevyskytuji závažné problémy nad rámec běžného provozu, se kterými se občas potýkají i ostatní dopravci,“ poznamenal Botek.

Představitelé kraje nyní firmě vystavili účet za fatální nedostatky, které se od 15. prosince do 31. ledna objevily. Sankce je vyměřena na 690 tisíc korun.

„Skládá se jednak z postihu za nedodržováni standardů služeb a vybavenosti vozidel, další část pak tvoří záloha za ušlý zisk z jízdného, který byl způsoben nefunkčností odbavovacích zařízení ve vlacích Arrivy. Z porovnání tržeb za měsíc březen vůči problematickému začátku na přelomu roku pak tento rozdíl tržeb dofakturujeme,“ uvedl náměstek hejtmana.

Arriva se už dříve zavázala, že výpadek v tržbách, které jsou příjmem hejtmanství, Zlínskému kraji nahradí.

„Jsme si vědomi toho, že při zahájení provozu jsme stoprocentně neplnili všechny požadavky stanovené ve smlouvě, kraj uplatnil sankce a my je akceptujeme. Z našeho pohledu se podařilo provoz stabilizovat, odbavovací systém je plně funkční a postupně jsme odstranili i dětské nemoci vozidel nově nasazených v tomto kraji,“ prohlásil ředitel společnosti Arriva vlaky Jiří Nálevka.

Že se situace zlepšila, potvrzují i někteří starostové z Valašska.

Autoři: ,