Farmaceut v nemocnici poradí s léky, lidé jich někdy užívají příliš

  8:56
Má cukrovku, vysoký krevní tlak a je po operaci srdce. Pětasedmdesátiletá Alžběta ze Zlína všechno zvládá s pomocí řady medikamentů a léků. Denně tak musí spolykat sedm prášků a píchnout si dávku inzulinu.

„Teď už je to lepší, ale když jsem měla před pár lety úraz, brala jsem další prášky proti bolesti a měla jsem i jiné léky na cukrovku. Nebývalo mi moc dobře. Teď už některé léky brát nemusím a některé mi doktor vyměnil a je to mnohem lepší,“ svěřila se seniorka.

Zaplněné lékové zásobníky zná řada starších lidí. Někdy si ale léky na jeden problém nesednou s medikamenty na jiný, někdy je léků zbytečně mnoho, některé se navzájem vylučují.

V Baťově nemocnici ve Zlíně otevřeli novou ambulanci klinické farmacie, která právě tyto potíže řeší. „Zabýváme se hodnocením lékové anamnézy pacienta, snižováním rizika lékových interakcí, optimalizací dávkování a řešením dalších lékových problémů, například nežádoucími účinky léčiv. Nejdůležitější je, aby vše ‚hrálo‘ jako celek, aby každé léčivo mělo svou roli,“ popsal Martin Vodička, vedoucí oddělení klinické farmacie Baťovy nemocnice.

Farmaceuti pomáhají se správným nastavením léčiv u hospitalizovaných pacientů na různých odděleních nemocnice. Díky tomu mají zkušenosti s širokou škálou zdravotních problémů, pacientů i léčiv. Ambulance, která sídlí v šestém pavilonu, slouží veřejnosti a obrátit se na ni mohou i sami lékaři.

Společně pak řeší optimální sestavu léčiv – jejich vhodnost vzhledem k potížím pacienta, při velkém množství léků také to, aby navzájem fungovaly a nepůsobily proti sobě nebo nevytvářely tzv. preskripční kaskády.

„Jedná se o situaci, kdy pacient dostane lék, který vyřeší zdravotní problém, ale nežádoucí účinek léčiva mu přinese nový problém, který řeší dalším léčivem a tak dále. Postupně se nabalují další léčiva, až se stane situace nepřehledná. Nejhorší stav nastává, když další léčivo zhorší ten původní problém, začne se navyšovat dávka léku, který to způsobil, a tak pořád dokola,“ přiblížil Vodička.

Pacient, který chce poradit, se musí do ambulance objednat. S sebou by měl mít také kartičku zdravotní pojišťovny, občanský průkaz a zdravotní dokumentaci včetně výsledků laboratorních vyšetření. Vhodné je mít rovněž seznam užívaných léčiv včetně doplňků stravy a bylinných přípravků.

Autor: