Do Luhačovic se slétli „Čmeláci“, legendární práškovací letadla

  17:40
Historicky poprvé se v sobotu uskutečnil slet legendárních Čmeláků. Oficiální název stroje zní Z37, generace lidí ho ale znají především jako práškovací letadlo, kterým přiletěl Štefan ve filmu Vesničko má středisková.

„Je to líbivé žluté letadlo, které téměř každý dokáže identifikovat,“ potvrzuje členka aeroklubu Luhačovice Martina Bartoníková.

Fotogalerie

Nutno ale dodat, že žluté být nemusí, jeden ze strojů, které se v Luhačovicích ukázaly, zdobí modrobílé pruhy. Naprostá většina majitelů se ale drží klasického provedení.

„Na Slovensku se stále používají jako pracovní stroje v zemědělství. U nás jsou to soukromá letadla nebo patří aeroklubům,“ prozradila Bartoníková.

Protože jde většinou o jednomístné verze, nedají se používat jako vyhlídkové, ani jako cvičné. „Létá se s nich jen tak, pro radost,“ směje se Bartoníková.

Zdejší aeroklub navazuje na letitou historii aeroklubu Holešov, jehož činnost přerušila proměna tamní letištní plochy na průmyslovou zónu. Jeho členové později vybrali nový prostor v Luhačovicích a před dvěma lety letiště slavnostně otevřeli.