Advent o víkendu propukne naplno, Zlín láká na vyhlídkové kolo

  8:54
Advent ve Zlíně letos láká na vyhlídkové kolo, prodejní stánky, jarmark a koncerty. Vánočně ozdobené stánky zaplní náměstí Míru, kde v sobotu odstartují adventní trhy. Den poté je naplánované slavnostní zahájení a rozsvícení vánočního stromu.

Trhy na náměstí Míru (na snímku z roku 2017) jsou pravidelnou adventní akcí, v posledních letech do jejich pořádání vstoupila pandemie covidu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Strom se rozzáří v 17.45 hodin. „Program zahájí formace špičkových zlínských hudebníků F-Dur Jazzband. Po rozsvícení stromu vystoupí hudební skladatel Jaroslav Uhlíř s kapelou,“ uvedla vedoucí radničního oddělení cestovního ruchu Eva Manišová.

Hudební program se odehraje na hlavním pódiu či v kryté vánoční „stodole“. V dalších dnech zde vystoupí Support Lesbiens, Thom Artway, Kateřina Marie Tichá s Bandjeez, Lucie Redlová či Poutníci. Každý adventní pátek bude patřit revivalům, zazní songy od Schelinger revival, Joe Cocker Forever revival nebo Karel Gott revival.

Od další soboty se pak na náměstí objeví stánky s řemeslnými výrobky a vánočním sortimentem, připravený bude i doprovodný program pro děti. V pondělí 5. prosince přijede Mikuláš se svojí družinou a v neděli 18. prosince bude na náměstí k vidění živý betlém.

Adventní trhy potrvají do pátku 23. prosince, lidé však mohou na náměstí vyrazit také mezi svátky. Zůstane zde několik stánků s občerstvením a vánoční stodola s živou hudbou. Novoroční ohňostroj se bude konat v neděli 1. ledna na náměstí T. G. Masaryka.

Za adventní atmosférou lze vyrazit i do Obchodního domu Zlín, kde se včera rozsvítil vánoční strom a atmosféru nově zpestří stánky s občerstvením, které budou otevřené denně od 10 od 21 hodin.

„Zájemci se opět budou moci během adventu svézt na vánočním kole, které už se u nás stalo tradičním koloritem a naskýtá se z něj netradiční pohled na centrum Zlína včetně nedaleké dominanty – baťovského mrakodrapu,“ řekla manažerka Obchodního domu Soňa Ondřejová.

Ve skanzenu potkáte lucky i Mikuláše

Nechybí zde ani unikát v podobě „nejvánočnějšího baru“. Prostory tamějšího Baru 1931 totiž zdobí dvanáct tisíc baněk, které vyrobila vsetínská společnost Irisa a představují jeden z oblíbených trendů vánoční výzdoby posledních let.

Na atmosféru pravých valašských Vánoc láká rožnovský skanzen. Příští týden tam popíšou tradici zdobení vánočního stromečku a stavění domácích jesliček, chystají se také hudební vystoupení nebo mikulášský podvečer. Vánoční jarmark je naplánovaný na 10. a 11. prosince.

Nabídne stánky s řemeslnými výrobky, mezi nimi budou pobíhat Lucky, jejichž úkolem je zahánět zlo, a procházet družiny svatého Mikuláše. Pro kulturní program jsou vyčleněny prostory kostela svaté Anny a Janíkova stodola.

Další víkend 17. a 18. prosince zve skanzen na živý betlém a na Štěpána je připravená tradiční štěpánská koleda v podobě koncertů, které se konají v kostele svaté Anny v Dřevěném městečku.

Kloboucký jarmek se vrací

Kroměřížská radnice nachystala projekt Rozsviťme Kroměříž společně, kdy se postupně na čtyřech náměstích rozzáří adventní svíce. Návštěvníci každé z akcí dostanou část papírového betléma, který si pak mohou sestavit. Od 10. prosince budou na Velkém náměstí tradiční vánoční trhy, zahraje zde David Koller nebo Anna K.

Ve Vsetíně se v pátek 2. prosince rozzáří čtyři vánoční stromy, půjde o součást Mikulášského dne. Vánoční trhy se konají od 19. do 23. prosince na Svárově. Výzdoba ve městě ale bude z důvodu úspor o něco menší než loni.

„Upustili jsme například od pronájmu některých světelných prvků, jako jsou ovečky a jeleni. Instalovat nebudeme ani světelné řetězy na mosty přes Vsetínskou Bečvu, jež v minulém roce vandalové opakovaně poničili,“ uvedl ředitel vsetínských technických služeb Josef Stejskal.

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti v sobotu začne malý vánoční jarmark, který ve dnech 12. až 22. prosince doplní tradiční velký. Na náměstí budou prodejní stánky a doprovodný program.

Po dvou covidových letech se vrátí také vyhlášený Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách, jenž počítá s termínem sobota 3. prosince.

Autor: