V jihlavské zoo se narodili pekari, vědci je kdysi považovali za vyhynulé

  14:20
Poprvé v historii jihlavské zoologické zahrady se podařilo rozmnožit pekari Wagnerovy. Těmto vzdáleným příbuzným prasat se 2. června narodila dvě selata. Nejen pro zoo je to ohromná událost. Pekari Wagnerova jsou totiž velice vzácní a silně ohrožení. Vědci je dokonce svého času měli za vyhynulé.

Vzácní pekari Wagnerovi mají v jihlavské zoologické zahradě potomky vůbec poprvé v historii. | foto: Zoo Jihlava

Návštěvníci už mohou mláďata vidět ve venkovním výběhu. „Ten jsme museli předtím mírně upravit, aby se miniaturní kopie dospělců neprotáhly mezerami v oplocení,“ uvedl ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Pohlaví mláďat chovatelé zatím neznají. „Hlavně rodičům se snažíme dopřát maximální možný klid. Proto prosíme i návštěvníky o ticho a klid v okolí expozice a také aby pekariům drželi palce. Zatímco dospělci jsou z nově nastalé situace trochu nervózní, mláďata hned začala sama nebojácně prozkoumávat výběh,“ popisuje ředitel.

Pekari Wagnerův je největším a nejvzácnějším ze tří druhů pekariů. Patří mezi sudokopytníky a žije v extrémně horké a suché křovinaté oblasti ve středu Jižní Ameriky, nazývané Gran Chaco. Tam se pohybuje ve spleti houštin kaktusů a sukulentů díky svému klínovitému tvaru těla a silným tuhým štětinám. Má malé krátké nohy s drobnými ostrými kopýtky. Vytváří menší rodinná stáda a je převážně býložravý.

Objev živých pekari Wagnerových způsobil na začátku 70. let minulého století zoologickou senzaci. „Druh byl sice známý už předtím, ale pouze z paleontologických nálezů jeho koster. Vědci ho tak považovali za dávno vymřelý,“ upozornil mluvčí zoo Martin Maláč.

V Jihlavě chovají tento druh od roku 2014. „Byli jsme první českou zoo, kde byl pekari Wagnerův k vidění. Prvního samce a samici jsme dovezli z Tierparku Berlín, ale zvířata se nám nepodařilo rozmnožit. To se povedlo až nyní u nového páru, který jsme přivezli před pěti lety rovněž z Berlína. Samice je narozená v roce 2013, samec o rok mladší,“ doplnil Maláč.