Povodně daly zvířatům zabrat, v záchranné stanici přežila jen pětina dovezených

  8:54
Nejnáročnější období, v němž se v záchranné stanici pro handicapovaná zvířata nezavřou dveře, mají v Pavlově nedaleko Ledče nad Sázavou, letos už za sebou. Do konce října přijali na 1 500 zraněných, opuštěných či jinak handicapovaných zvířat z volné přírody. Je to opět víc než v loňském roce.

Ředitel záchranné stanice Zbyšek Karafiát drží na ruce poměrně vzácného chřástala vodního. Do Pavlova se tento tažný pták dostal po srážce s autem. | foto: Stanice Pavlov

„Nejvíc příjmů míváme od dubna do září. Teď chodí tak dvě zvířata denně. Letos nám velmi daly zabrat povodně. Lidé k nám přiváželi v tomto období velké množství vlaštovek, jiřiček a ježků, kteří nezvládali velmi chladné a deštivé období, ve kterém nemohli lovit potravu,“ líčí Zbyšek Karafiát, ředitel Stanice Pavlov.

Ze 130 vlaštovek a jiřiček se podařilo vypustit zpět do volné přírody jenom 20 procent z nich. „Byly extrémně vyčerpané a mnohé uhynuly již cestou do stanice či krátce potom,“ říká ředitel stanice.

Podobná situace však podle něj byla i v dalších záchranných stanicích. „Rozebírali jsme to v rámci všech stanic v republice a shodli jsme se s kolegy na tom, že takto extrémní situaci si za dobu existence záchranných stanic nepamatujeme. Sešlo se tam mnoho negativních faktorů najednou,“ dodává Karafiát.

I letos se do stanice dostalo několik poměrně raritních druhů zvířat. Například nedávno přijali její pracovníci mladého orla mořského z okolí Telče, který trpí poruchou opeření. Z toho důvodu ovšem nemůže létat a ve stanici už bude natrvalo.

„Zajímavé na tomto případu bylo, že rodiče se o toto mládě starali a dokrmovali ho přibližně od konce června, kdy se mu povedlo doplachtit z hnízda na zem, až do konce října. To je poměrně výjimečné,“ přiznává Zbyšek Karafiát.

Samici výra svědomitě dokrmoval partner

Nicméně přidává i další podobný příběh, tentokrát zachráněné mladé samice výra obecného. „Měla starou, špatně zahojenou zlomeninu křídla, kvůli čemuž nemohla lovit ani létat. Byla ale ve výborné kondici, protože partner ji po celou tu dobu dokrmoval,“ popisuje ředitel stanice.

Poměrně raritní byl i příjem želvy Reevesovy, kterou zřejmě nějaký chovatel vypustil do volné přírody. „Podařilo se nám zaléčit a poté vypustit zpátky do přírody například kukačku obecnou, kterou chytila kočka. Měli jsme u nás na léčení například krutihlava obecného, slípku zelenonohou a velkou spoustu různých druhů netopýrů,“ dodává Karafiát.

Místo oslav voliéry. Pavlovská stanice se chystá na šest tisíc zvířat ročně

Stanice v Pavlově se zabývá i odchovem kriticky ohrožených sýčků obecných a jejich vypuštěním do volné přírody v rámci záchranného programu. V Pavlově se za poslední dva roky podařilo odchovat sedm sýčků a letos je vypustit do volné přírody v určených lokalitách na Plzeňsku, kde jsou pro ně vhodnější podmínky než na Vysočině. V tomto roce přitom přibyla čtyři další mláďata.

Kromě péče o zvířata se v Pavlově věnují rovněž osvětě a prevenci. Pravidelně organizují také dny otevřených dveří.

2. února 2024