iDNES.cz

Uprchlý rys Monty se naučil žít ve žďárské divočině, už loví

  11:36
Rys Monty, který se na konci loňského října ztratil u Radostína na Žďársku poté, co utekl svým majitelům, je i po více než třech měsících stále na svobodě. Zhruba dvouleté zvíře je podle informací myslivců naživu a v přírodě se již zabydlelo.

Zhruba dvouletý rys ostrovid Monty byl mazlíčkem rodiny chovatele šelem Romana Kreizla. Uprchl před více než třemi měsíci u Radostína na Žďársku. Zvíře od té doby v přírodě regionu zdivočelo. | foto: Archiv Romana Kreizla

„Je to tak, rys už tady zdivočel a loví. Podle našich informací se pohybuje na území dvou honiteb v oblasti Žďárských vrchů. Svědčí o tom snímky z fotopastí,“ potvrdil jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Stanislav Císař.

O výskytu Montyho v regionu ví rovněž jeho majitel, chovatel Roman Kreizl z Pardubicka. Ten se uprchlého rodinného mazlíčka od počátku snažil odchytit, aby se Monty mohl vrátit domů. A naděje se nevzdává ani nyní, po více než čtvrt roce hledání.

„Stále děláme a budeme dělat kroky k jeho chycení. Nechat ho v přírodě samozřejmě nechceme, ačkoli ve chvíli, kdy začal lovit, už je šance, že ho nalákáme na potravu, hodně malá,“ konstatoval muž.

Rys ostrovid

Rys ostrovid (Lynx lynx) je kočkovitá šelma, která loví hlavně menší kopytníky, jako jsou srnci, méně často pak jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky. Svoji kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy.

Ne nadarmo se rys nazývá ostrovidem - vyniká bystrým zrakem, ale má výtečný i sluch.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je chráněným druhem a je klasifikován jako silně ohrožený.

Navzdory vhodným podmínkám ve většině našich pohoří trvale osidluje pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Většímu rozšíření brání hlavně ilegální lov.

Zdroj: www.selmy.cz

Všechny dosavadní pasti s návnadami rys ostrovid totiž prozatím úplně ignoroval. „Je stále v pohybu, vždy krok před námi. Když víme, kde se pohybuje, a dáme tam nástrahu, pokračuje dál, a zpět se již nevrací,“ dodal k tomu chovatel.

Bližší informace o tom, kde přesně v regionu se dvouletý samec pohybuje, nechce zveřejňovat ani on, ani sami myslivci. Není žádoucí, aby se zkomplikoval případný odchyt.

„V našem zájmu samozřejmě je, aby se zvíře vrátilo zpátky ke svému majiteli. Je to šelma, která tady dělá škody především na srnčí zvěři. Loví typicky ze zálohy a zaměřuje se na pěkné kusy, takže za to pochopitelně rádi nejsme,“ uvedl Stanislav Císař.

Rys ostrovid se na území žďárského okresu objevuje sice sporadicky, ale úplná výjimka to není.

„Jsou oblasti, kde jsme jeho výskyt již vícekrát zaznamenali. Vždy se ale jednalo o migrujícího jedince, stálou rysí populaci ve Žďárských vrších nemáme,“ informoval Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Monty se chovateli šelem Romanu Kreizlovi ztratil loni 20. října v blízkosti vesnice Radostín na Žďársku, kde byl muž na návštěvě u známých. Zvíře se leklo přijíždějících cyklistů a uprchlo.

V dalších týdnech pak byl Monty viděn na různých místech Vysočiny, například v Jitkově na Havlíčkobrodsku, kde přišel k jednomu z místních stavení, nebo 9. listopadu u České Bělé - i tam se přiblížil k lidem u táboráku, protože v té době ještě nebyl zvyklý lovit zvěř a od lidí očekával potravu.

zpět na článek