iDNES.cz

Hlasití lemuři v jihlavské zoo mají dvojčata, malá a pěkně drzá

  15:54
Nebojácná, odvážná a už také trochu přidrzlá jsou teprve měsíc stará dvojčata vari červených, která se narodila koncem dubna v jihlavské zoo. Mláďata tohoto druhu lemura má zahrada po dlouhých sedmi letech. Že se to nakonec podařilo, jsou chovatelé i vedení zahrady náležitě hrdí

I když to tak podle snímku dvou mláďat, jež přišla na svět koncem dubna, příliš nevypadá, vari červený patří mezi nejhlasitější zvířata v jihlavské zoo. | foto: Zoo Jihlava

„Trvalo nám roky, než se podařilo vytvořit harmonický chovný pár. Když se nám pak povedlo zvířata spojit, samici se zase dlouho nedařilo mláďata odchovat. Teď to konečně vyšlo a věříme, že je to začátek dalších úspěšných odchovů,“ říká mluvčí zoo Martin Maláč.

I když se může zdát, že měsíc od porodu jsou mláďata ještě příliš malá, tato dvojčata už jsou velmi akční a vitální.

„Pouštějí se sama do korun vysokého dubu ve svém výběhu. Jsou drzejší a samostatnější než například jejich příbuzní - lemuři kata, kteří se v tomto věku stále drží matky,“ líčí Maláč s tím, že chovatelé zatím neznají pohlaví mláďat.

Návštěvníci mohou rodinku těchto poloopic najít ve vnitřní expozici vedle občerstvení Zanzibar nebo v jejich venkovním výběhu. Mohou se vydat ale i po sluchu.

Námořníci se kvůli skřekům vari báli zakotvit

Vari červený patří totiž mezi nejhlasitější zvířata v jihlavské zoo. Několikrát za den se z jejich poloostrova linou skoro až strašidelné skřeky připomínající něco mezi vřískotem, vrčením a štěkáním.

„Jsou to nenapodobitelné zvuky, které se nesou do dálky. Vari červený je pravděpodobně jedním z druhů, který dal celé skupině lemurů jméno. Námořníci, když objevili Madagaskar, se tam báli zakotvit, protože slyšeli hlasy těchto lemurů a mysleli si, že se tak ozývají duchové zemřelých. Pojmenování těchto poloopic pak vychází z latinského lemures, což znamená duchové zemřelých,“ připomíná mluvčí.

Vari červený patří k větším druhům lemurů, žije v tropických lesích na severovýchodě Madagaskaru. Samice obvykle rodí dvojčata po 90 až 102 dnech březosti. Typická je pro ně černorezavá barva. Mohou se dožít až třiceti let.

Noví levharti jsou na své poměry velmi bázliví

Kromě nich nyní mohou návštěvníci zoologické zahrady spatřit také nově sestavený pár lam alpak a rovněž novou dvojici levhartů perských. Samec Perun, který přišel v dubnu z polské zoologické zahrady, dostal stejně starou, tříletou samičku Roxane ze zoo v Athénách.

Zatímco levharti perští jsou obvykle velmi asertivní, sebevědomá a nebojácná zvířata, a takový byl i předchozí pár levhartů, nová mladá zvířata jsou spíše bázlivější.

„Samec si dlouho zvykal na nový režim, chovatele i výběh. Teprve před týdnem začal chodit ven do výběhu. Samice, kterou jsme teď v květnu přivezli, je na tom podobně a zatím se sžívá s novým prostředím,“ dodává Martin Maláč.

zpět na článek