iDNES.cz

Skokany hnědé zima neodradila, odstartovali období páření obojživelníků

  15:54
Ani sněhová vánice a teploty kolem nuly nezabránily některým obojživelníkům v rozmnožování. Například skokani hnědí si našli útočiště pro páření v jednom z rybníků Vetelské soustavy poblíž Žďáru nad Sázavou. Právě tento druh patří mezi obojživelníky k vůbec největším otužilcům - páření někdy zahajuje už v únoru.

Skokani hnědí (na snímku pořízeném 6. dubna) si našli útočiště pro stvoření dalších žabích generací v jednom z rybníků Vetelské soustavy u Žďáru nad Sázavou. | foto: Zbyněk Pavlů

„Hlavní vlna jejich rozmnožování proběhla ve Žďárských vrších předminulý týden, pak následovaly ropuchy, ovšem ochlazení jim páření přerušilo,“ popsal Petr Mückstein, zoolog žďárské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.

Vzhledem k meteorology předpovídaném oteplení na konec tohoto týdne by však měli být obojživelníci při námluvách k vidění čím dál častěji. Během dubna se do rozmnožování pouštějí například i skokani ostronosí, přičemž hlavně jejich samci upoutají svým modravým zbarvením, jež mají právě při páření.

Jako jedni z posledních, většinou v květnu a červnu, pak přicházejí na řadu skokani zelení.

Všichni obojživelníci, kterých se v České republice vyskytuje 21 druhů a na Vysočině pak 15, jsou nějakým způsobem ohroženi či chráněni.

Právě během páření je lze díky jejich nižší ostražitosti snáze pozorovat. Jelikož je tento akt vázán na vodu či vlhko, ideálním prostředím, kde se s nimi lze zjara setkat, jsou tůně, mělčiny rybníků, mokřady či slepá ramena řek. Na Žďársku je to třeba rybník Velký Babín nebo přírodní památka Laguna u Bohdalova.

zpět na článek