Národní památku Zubštejn čeká oprava, u zříceniny se bortí stěna

  8:54
Mohutná zřícenina Zubštejna, která se tyčí nad bystřickou místní částí Pivonice, patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším hradům na Žďársku. Na zdaleka viditelnou dominantu ale letos nebudou mířit pouze turisté, ale také dělníci. Některé zdivo památky je totiž poškozené.

Zřícenina hradu Zubštejn leží na protáhlém kopci (682 m n. m.) nad vsí Pivonice na Žďársku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Dochází tam k borcení zdi na východní straně hradu. Tato část se naposledy opravovala někdy před dvaceti lety, takže je potřeba se do toho pustit znovu,“ popsal Emil Ondra, místostarosta Bystřice nad Pernštejnem.

Oprava je podle něj již nezbytná, aby časem nedošlo k ohrožení bezpečnosti návštěvníků – nad hroutící se zdí se totiž nachází hradní ochoz.

„Letos dojde pravděpodobně pouze ke stržení kamenů, které jsou uvolněné, a provedeme také opatření, která zabrání dalšímu rozrušování zdiva. A až v dalším roce by se zřejmě dostalo na celkovou opravu této části stěny,“ nastínil plány Emil Ondra.

Půjde totiž o poměrně náročnou a také dost nákladnou akci. „Když se takováto velká oprava před těmi zhruba dvaceti roky dělala, stála kolem pěti milionů korun,“ zavzpomínal místostarosta.

Pro tento rok je zatím v rozpočtu města vyhrazeno pro údržbu Zubštejna 700 tisíc korun. Bystřice je sice majitelem Zubštejna, vstupné však za vstup na hrad nevybírá, nefunguje tam ani žádný správce.

Dvacáté výročí festivalu

Pro konání různých akcí radnice památku pronajímá soukromým zájemcům. Již tradicí se tam stal například Festival historického šermu, hudby a tance. Ten se letos uskuteční na Zubštejně již podvacáté, a to od 13. do 14. července.

A organizátoři, skupina historického šermu Alternus, slibují k jubileu skutečně nabitý program. A také novinku. „Odjakživa bylo mým snem, abychom na festivalu mohli mít také koně. A teď se konečně povedlo sehnat skupinu, která je sem doveze, a získali jsme naštěstí i povolení od města, že tady koně můžeme mít,“ popsal Miroslav Hlinský, vedoucí skupiny Alternus, která je doma na Zlínsku.

Vstup s koňmi totiž na hrad běžně povolen není. „Žádosti organizátorů akce jsme vyhověli. Podmínkou je následné upravení terénu do původního stavu,“ podotkl místostarosta Emil Ondra.

Na letošním ročníku festivalu se tedy lidé mohou těšit i na ukázku výcviku koní. Vystoupit by jinak mělo nejméně devět různých skupin ze všech koutů republiky – k vidění budou tradičně šermíři, dobové tanečnice, hudebníci, fakíři nebo trhovci. „Vstupné je dobrovolné, takže přesná čísla o návštěvnosti nemáme. Záleží samozřejmě i na počasí. Obvykle se ale jedná o tisíce lidí,“ uvedl Hlinský.