Plameňáci, lama, puštík, lenochod. Jihlavská zoo zažívá babyboom

  17:36
V jihlavské zoologické zahradě naplno propukl babyboom. V posledních dnech se narodilo množství nových mláďat. Některá dokonce přímo před očima návštěvníků. Turisté mohou být například přímými svědky toho, jak se líhnou mláďata plameňáků růžových, kteří obývají africkou vesničku Matongo.

Zatím je na světě osm popelavých ptáčat, která se kolem sebe rozkoukávají. Do své růžové elegance teprve musejí dorůst.

„Několik dospělých jedinců ještě sedí na kuželovitých hnízdech, která si staví z bláta a hlíny. Očekáváme, že letos bychom mohli mít u tohoto druhu celkem deset nových mláďat,“ poznamenal zoolog Richard Viduna.

Uplynulou neděli se také rozrostlo stádo lam guanako. Matce Vendulce se v jihoamerickém výběhu narodilo jedno zdravé a krásné mládě. „Je to kluk a ihned se zapojil do stáda,“ informovali chovatelé.

Dobře se daří i mláděti puštíka bělavého a rovněž malému lenochodovi, kterému je právě dnes už šest týdnů.

Chovatelé též prozradili, že každým dnem čekají porod mláděte, které mohli lidé v jihlavské zoo vidět naposledy před čtyřmi lety. O který druh se jedná, ale nechtějí prozradit.

„Nechte se překvapit. Mohu jenom říct, že to bude mládě, které bude hned po porodu vidět,“ usmál se Viduna.

Orel a dvě orlice ve voliéře

Pozorní návštěvníci si při procházce zahradou mohli všimnout i nové trojice orlů mořských v kruhové voliéře.

K původnímu dospělému samci nedávno přibyly dvě nové samičky. Samec zůstal po úhynu předešlé partnerky sám, ale koncem loňského roku k němu chovatelé připojili mladou, nyní roční samici pocházející z ostravské zoo.

Fotogalerie

„Ta je v Jihlavě pouze dočasně. Setrvá zde do začátku letošního podzimu a poté se patrně vrátí zpět do domovské zoo,“ vysvětluje mluvčí jihlavské zahrady Martin Maláč.

Odrostlé mladé orly v lidské péči je podle něj třeba včas odstavit od rodičů, protože ti je s blížícím se dalším tokem začnou vytlačovat a vyhánět ze svého teritoria. V přírodě si tato zvířata najdou svoje místo pro život sama, toulají se a dospívají. „U nás dostala ostravská samice možnost se vhodně socializovat ve společnosti našeho samce,“ dodal mluvčí Maláč.

Novou životní partnerkou tohoto orla se ovšem minulý týden stala devítiletá dospělá orlice z Maďarska.

„Pochází z přírody, dovezli jsme ji ze záchranné stanice národního parku Hortobágy a do naší zoo byla zapůjčena maďarským státem. Samice je součástí evropského chovného programu pro ohrožené druhy,“ zdůraznil Martin Maláč s tím, že všichni tři orli jsou v pořádku a sžívají se v novém prostředí.

Od nového páru orlů mořských si chovatelé do budoucna slibují úspěšné zahnízdění a odchov mláďat.