„Důvodem, proč jsme na tato pravidla, která u nás platí roky, začali důrazněji upozorňovat, bylo to, že se v bazénu, kde máme vzácné jesetery, začaly objevovat haldy mincí,“ vysvětluje za zoo Simona Kubičková.
Chovatelé se obávají, že by jeseteři mohli mince spolknout, což by pro tyto ryby mělo neblahé důsledky. Nově se tedy u expozice objevil piktogram s nápisem: „Nejsme zlaté rybičky. Žádné přání vám nesplníme! Jsme jeseteři, velmi vzácní živočichové, jejichž zdraví a životy ohrožujete vhazováním mincí do vody.“
Další nepříjemností je, že se někteří lidé snaží krmit zvířata v expozicích. Dát sušenku žirafě nebo opicím by mohlo mít pro tato zvířata fatální následky.
„Naštěstí nám žádné zvíře na následky nedovoleného krmení neuhynulo, ale ošetřovatelům to přidělává práci. Musí zvířata potom velmi bedlivě hlídat a sledovat, jak se na jejich zdravotním stavu nedovolená strava projeví,“ podotýká Kubičková a znovu opakuje, že krmení zvířat čímkoliv je přísně zakázáno a všechna zvířata mají svou denní krmnou dávku.
Krmení zvěře zjistili chovatelé na Instagramu
K provinilcům, kteří tyto zákazy nejčastěji porušují, patří podle ní rodiny s dětmi a pak také mladí lidé a teenageři, kteří dokonce nelení a dají si fotku, jak krmí exotické zvíře v zoo, na sociální sítě.
„Na některé případy jsme přišili tak, že jsme na fotky narazili na Instagramu. Například jedna slečna se fotila, jak cpe jídlo našim mangabejům,“ kroutí hlavou Simona Kubičková.
Podobný případ se stal v roce 2018, kdy mladá žena s cigaretou v ruce překonala veškeré zákazy, vetřela se k žirafám, seděla na okraji vysoké zdi, hladila je a nechala se u toho fotit. Obrázek pak vystavila na svém Facebooku, na což zahradu upozornili příznivci zoo.
Dalším nešvarem, se kterým pracovníci často bojují, je zákaz kouření v areálu zoo. Zákaz se týká rovněž e-cigaret. Pro kuřáky jsou vyhrazena dvě místa - prostor za expozicí s medvědy a altán za expozicí irbisů.