Mladý jihlavský irbis se zabydluje v Sofii, jeho bratr míří do Indonésie

  8:46
Když se 6. května 2018 v jihlavské zoologické zahradě narodila trojčata irbisů neboli levhartů sněžných, byla to malá chlupatá klubíčka lákající k pomazlení. Teď už dva kocouři a jedna samička dostávají přezdívky „král Himálaje“. Samci se tak z jihlavské zahrady stěhují k novým partnerkám.

Takto vypadala trojčata jihlavských levhartů sněžných (irbisů) v červenci 2018, dva měsíce po narození. Minulý týden se kroky sourozenců rozdělily. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Koordinátor chovu určil, do které zoologické zahrady dva mladí samci, bratři Nix a Ounce, odejdou. A už v minulém týdnu se v jihlavské zoologické zahradě rozloučili s prvním z dvojice mladých samců. Ten našel nový domov v bulharské Zoo Sofia.

„Nakládání u nás proběhlo hladce, cestu vozem irbis zvládl bez problémů a podle informací od kolegů ze Sofie se už zabydluje,“ informoval mluvčí zoologické zahrady Martin Maláč.

Druhý samec z naposledy narozených trojčat zamíří mnohem dále. Čeká ho letecký transport do Zoo Batu Secret v Indonésii na východě ostrova Jáva. „Zatím přesný termín stěhování neznáme. Vyřizujeme všechna potřebná povolení a ještě chvíli to potrvá,“ dodal Maláč.

Z trojčat irbisů zůstane v Jihlavě jen samička Annapurna, jež bude ponechána pro využití do dalšího chovu.

Společně s ní je ve výběhu i její třináctiletá matka Ada, jež se v roce 2007 v Jihlavě narodila.

Zoo Jihlava chová irbise úspěšně od roku 1993. Zakladatelem chovu byli samec Tess, který se dožil neuvěřitelných 19 let, a samice Jelena. V jihlavské zahradě se tomuto druhu daří tak dobře, že zoo patří k jedněm z jejich nejúspěšnějších chovatelů na světě. Ostatně o tom svědčí 22 úspěšně odchovaných mláďat.

Irbis či také levhart sněžný, nejbližší příbuzný tygra, je kočkovitá šelma schopná skákat až 15 metrů do dálky. Má ze všech velkých koček nejdelší ocas a nejhustší srst. Žije v nejvyšších pohořích světa v centrální Asii.

Čerstvě narozená levhartí mláďata v červenci 2018: