Opatrnost se vyplatila, babirusa Ndari má na pátý pokus zdravé mládě

  15:18
Nad Ndari, sedmiletou samičkou babirusy sulaweské, kterou chová jihlavská zoologická zahrada, už chovatelé pomalu lámali hůl. Opakovaně se jí totiž nedařilo donosit mládě. „Má za sebou tři prokázané potraty a jedno mrtvě narozené mládě,“ říká ředitel jihlavské zoologické zahrady Jan Vašák.

Chovatelé v jihlavské zoo už vědí, že mládě vzácné babirusy je sameček. Měsíc a půl od porodu se má čile k světu. | foto: Zoo Jihlava

Nefalšovanou radost proto zažívají chovatelé nyní, když se jí 11. března narodilo tolik očekávané mládě a po měsíci a půl od porodu se má čile k světu.

Chovatelé už tuší i jeho pohlaví. Měl by to být sameček tohoto velmi vzácného druhu prasat.

„Toto mládě je opravdu satisfakcí za práci, kterou naši chovatelé se zvířaty odvádějí. Jde o teprve druhou odchovanou babirusu v jihlavské zoo,“ připomíná ředitel zahrady. 

Otcem mláděte je samec Salem pocházející z německého Stuttgartu. Je to první odchov z tohoto spojení. Že je Ndari březí a blíží se doba jejího porodu, tušili chovatelé a zoologové již delší dobu.

„Poslední dny před porodem byla jinak velice klidná a přátelská babirusa ostražitá, nervózní a nedůvěřivá až agresivní i vůči svým chovatelům. Toto její chování se po porodu mláděte, o kterém se chovatelé dozvěděli jen podle zvuků z porodní bedny, ještě více stupňovalo,“ popisuje mluvčí zoo Martin Maláč.

Proto chovatelé nechali babirusy v takovém klidu, že až na občasné nahlédnutí, zda je vše v pořádku, u nich po několik dnů ani neuklízeli ubikace. Opatrnost se vyplatila a v současnosti je samice Ndari mnohem klidnější a společně se svým mládětem za hezkého počasí již chodí do venkovního výběhu. „Při troše štěstí a trpělivosti je tak budou moci zahlédnout i návštěvníci,“ usmívá se Maláč.

V celé Evropě se chová sotva čtyřicet jedinců

V rámci České republiky jsou babirusy k vidění pouze v jihlavské zoologické zahradě, kde je chovná skupina jednoho samce a tří samic.

„Devítiletý samec Salem byl do Jihlavy dovezen v roce 2018 ze Zoo Stuttgart. Nejstarší ze samic je jedenáctiletá Rose pocházející z USA. Té se u nás narodila dcera Anička, která je naopak se svými třemi roky naše nejmladší samice. Sedmiletá Ndari, která se stala mámou teď, pochází z velké Británie ze zoo South Lakes. V celé Evropě je nyní chováno do 40 jedinců babirus,“ doplňuje Martin Maláč.

Chovatelé by si přáli i další mláďata od zbývajících dvou samic, jež jsou geneticky velmi cenné.

„Samec je ale poněkud ostřejší, což se nejstarší jedenáctileté samici moc nelíbí a nervozitu přenáší i na svou dceru. Jsme proto s koordinátorem chovu domluveni, že kdyby se spojení delší dobu nedařilo, pokusili bychom se ho vyměnit samce za jiného. Jedenáctiletá samice se množila totiž jen jednou a její tříletá dcera je nyní v tom nejlepším věku mít mládě,“ připomíná ředitel zoo Vašák.

Babirusa sulaweská je v přírodě i v zoologických zahradách velmi vzácným druhem prasete. Vyskytuje se pouze na indonéském ostrově Sulawesi a několika malých přilehlých ostrůvcích, kde obývá tropické deštné lesy.

„Vypadá značně bizarně i díky své šedé vrásčité lysé kůži, dlouhým nohám a protaženému úzkému rypáku. Samci mají navíc v horní i dolní čelisti obrovské hákovité špičáky, které jim prorůstají kůží na rypáku a stáčí se jim nad hlavou. Protože kly samců místním domorodcům připomínaly parohy, dostaly podle nich babirusy i svoje jméno. V indonéštině znamená slovo babirusa znamená prasojelen,“ popisuje tento druh Martin Maláč.

Před třemi lety se v jihlavské zoo narodila babirusí samička Anička

22. května 2018