V rámci revitalizace by měla být plocha zbavena navážky, vzniklé před zhruba 50 lety a a osázena novou zelení. Získá zásadně jiný vzhled, než má nyní.
„Projekt zahrnuje odstranění technických staveb z areálu a betonové plochy, revitalizaci prostranství, parkovou úpravu, vytvoření prostoru pro kulturní a volnočasové aktivity a také výstavbu parkoviště. Jedná se o projekt za 70 milionů korun v urbanisticky mimořádně významné lokalitě, která navazuje na historické centrum, na kulturní památku Lannerův dům a na Ulický rybník s historickým zámeckým parkem,“ uvedl telčský místostarosta Jiří Pykal (Zelení).
Město Telč uspělo v žádosti o dotaci na zelenou infrastrukturu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu pod správou ministerstva pro místní rozvoj.
„Nyní jsme ve fázi přípravy podkladů pro veřejnou zakázku. Realizace začne už příští rok a s ní přichází přípravné práce a zásahy do zažité podoby místa. Cílem je dát prostranství nový život, vytvořit příjemné a estetické prostředí a zpřístupnit místo pro obyvatele i návštěvníky,“ vyjádřil se Pykal.
Vícefunkční park s hřištěm i fontánou
Nově vytvořený park bude vícefunkční a měl by být více propojený s historickým centrem, i sousedním areálem škol. „U vjezdu vznikne parkoviště pro 96 aut. V navazujícím parku bude dětské hřiště, fontána, pergoly s houpacími lavičkami, travnatá plocha pro odpočinek i malý přírodní amfiteátr, využívající svahu k rybníku,“ sdělil Pykal.
Ještě letos by mělo začít kácení stromů ve svahu za Belpskou lávkou přes Ulický rybník. „Každé kácení stromů vzbuzuje v řadě z nás mnoho nepříjemných emocí a žádný citlivý člověk z něho nemůže být nadšený. Jiná může být situace, pokud je pro kácení vážný důvod a ztráta bude nahrazena minimálně v odpovídajícím rozsahu,“ uvedla telčský místostarosta.
Zimní stadion je pryč, chlazení v zemi zůstalo. A Telč neví, co s tím |
Hlavním důvodem pro kácení je podle něj odstranění novodobé navážky, vzniklé na přelomu 70. a 80. let při budování ledové plochy.
„Cílem je návrat k původnímu reliéfu terénu, plochu chceme měkčím způsobem začlenit zpět k rybníku a městu. Konkrétně půjde o odstranění přibližně čtyřiceti stromů. Velká část z nich je menšího vzrůstu nebo v ne příliš dobré kondici, nejhodnotnějších je deset až patnáct z nich,“ řekl Pykal.
Cenné stromy zůstanou zachovány
Cenné stromy v areálu budou zachovány. „Nejvýznamnější z nich je památkově chráněná Langova lípa, jsou tu i další tři cenné lípy, také dva jasany, javor klen, dva buky a vrba. Nově bude vysazeno 38 stromů a dalších 27 na budoucím parkovišti, tedy celkem 65 stromů: duby šarlatové, javory Freemanovy, babyky i stříbrné, budou tam břestovce, ambroně a lyriovníky,“ přiblížil Pykal.
Vysazeny budou i plochy keřů – svídy, tisy a pámelníky – habrové živé ploty, popínavé rostliny, okrasné trávy, trvalky a cibuloviny. Na parkoviště budou nově propustné povrchy.
O podobě lokality se v Telči vedly diskuse od roku 2015, kdy zdejší malý zimní stadion přestal být využíván. Město vyhlásilo anketu o budoucí podobě lokality.
„Nechci moc prezentovat, o čem přemýšlí město, abychom lidi příliš neovlivňovali. Například ale potřebujeme v centru města řešit parkování,“ naznačil tenkrát tehdejší starosta města Roman Fabeš (SNK-ED). Existence nového parkoviště místo venkovního zimáku se však nelíbila vedení sousední základní školy ani gymnázia. Nakonec si přízeň zastupitelů získal v roce 2022 návrh telčského ateliéru Architráva.