Kamion mezi závorami, před nímž prudce brzdil rychlík, patří firmě z Bosny

  17:44
Policisté už vědí, čí kamion zůstal v pondělí stát na železničním přejezdu v Okříškách na Třebíčsku a málem způsobil vážnou nehodu. Vozidlo patří přepravci z Bosny a Hercegoviny. Jeho řidič je podezřelý z obecného ohrožení. Vyšetřování musí jít cestou mezinárodní policejní spolupráce.

Na železničním přejezdu v Okříškách v pondělí zůstal mezi sklopenými závorami stát nákladní automobil s návěsem, jehož řidič nerespektoval výstrahu červenými světly. Střetu s blížícím osobním vlakem se 22 cestujícími dokázala zabránit pouze pozornost strojvedoucího. Řidič nákladního vozidla posléze z místa ujel. | foto: Policie ČR

Řidič kamionu hrubě zazmatkoval v pondělí krátce po jedenácté hodině. Na železniční přejezd na silnici II/405 vjel v době, kdy na signalizačním zařízení blikalo červené světlo a znělo výstražné znamení.

Pak se před i za soupravou sklopily závory a vozidlo zůstalo na přejezdu uvězněno. Velkým štěstím bylo, že na počínání šoféra včas zareagoval strojvedoucí rychlíku, spustil rychlobrzdu a stihl těsně před stojícím kamionem zastavit.

„Poté řidič nákladního vozidla začal couvat, přičemž poškodil návěsem závory železničního přejezdu. Následně využil zvednutí závor před vozidlem a z místa ujel,“ doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Nákladní vozidlo odjelo směrem na Třebíč. Policisté po něm začali pátrat a v úterý zveřejnili výzvu veřejnosti ke spolupráci. Na tu lidé reagovali a díky nim se podařilo kamion ztotožnit.

„Zveřejnili jsme fotografii vozidla a od veřejnosti jsme ještě tentýž den odpoledne získali důležitý poznatek, že nákladní vozidlo zřejmě mířilo do obce na Třebíčsku, kde nakládalo zboží. Tato informace se na základě dalšího šetření ukázala jako pravdivá,“ uvedla Čírtková.

Policisté zjistili, že vozidlo provozuje spediční firma z Bosny a Hercegoviny a že tou dobou už nejspíš bylo mimo Českou republiku. Při dalším vyšetřování se tak kriminalisté musejí obrátit na své kolegy v Bosně.

„Kriminalisté nyní cestou mezinárodní policejní spolupráce požádali zahraniční kolegy o součinnost při ztotožnění řidiče jízdní soupravy,“ konstatovala policejní mluvčí.

Policisté případ vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení. V případě prokázání viny řidiči hrozí dva roky vězení.

Autor: