Do žďárské pašijové hry Co se stalo s Ježíšem? se nově zapojí také herci z Brna

  12:12
Ani sněhové přeháňky, které se Žďárem nad Sázavou přehnaly v neděli večer, neodradily organizátory od generální zkoušky a finální přípravy pašijové hry „Co se stalo s Ježíšem?“. Necelé dvě stovky amatérských herců sehrají velikonoční příběh dnes večer ve 20 hodin.

Dějiště je od roku 1998 stejné, kulisy jeruzalémského chrámu či Pilátova paláce stojí na kopečcích přírodního areálu na sídlišti Libušín.

Letos se k hercům z obou žďárských římskokatolických farností či blízkého okolí připojí také zájemci z Brna, konkrétně z farnosti při katedrále sv. Petra a Pavla.

„V lednu nás oslovili farníci z Brna s nápadem, abychom naši pašijovou hru uskutečnili přímo na brněnském Petrově. To však není pro náročnou stavbu kulis a jejich převoz reálné. Proto jsme jim nabídli, aby se pašijí zúčastnili osobně mezi našimi herci. Nabídku přijali, což nás potěšilo,“ líčí Blažej Hejtmánek, duchovní správce místní farnosti sv. Prokopa.

Velikonoční příběh pod širým nebem přiblížilo v jarním mrazu 180 herců

Hlavní role Ježíše Nazaretského se podruhé ujal František Špaček. „V celkovém součtu předpokládáme, že se v pašijové hře vystřídá na sto devadesát herců,“ počítá Miroslav Keller, režisér a jeden z hlavních organizátorů. Aby měli dostatek kostýmů, sháněli tvůrci v přípravném období další látky.

Představení trvá zhruba 70 minut a očekává se, že jej zhlédne několik tisíc diváků. Předpověď počasí na dnešní večer slibuje mnohem příjemnější teploty než v neděli, meteorologové však vydali výstrahu před silným větrem.

5. dubna 2023

Autor: