iDNES.cz

Žďárská pomoc Chustu nekončí, do Zakarpatí zamíří i dva ojeté autobusy

  9:08
Pět let trvá partnerská spolupráce mezi Žďárem nad Sázavou a ukrajinským Chustem. Po napadení Ukrajiny putinovským Ruskem však nabrala úplně jiných obrátek. Do třicetitisícového města v Zakarpatské oblasti už díky Žďáru putovala vodovodní čerpací stanice, několik elektrocentrál, léky, potraviny a další materiální pomoc. Teď jsou na řadě i dva ojeté autobusy, které daroval místní dopravce.

Pokračující pomoc po roce od ruské invaze ocenil místostarosta Chustu Vasyl Sabadoš, který byl před dvěma týdny součástí delegace ze Zakarpatí, jež je partnerským regionem Kraje Vysočina, a s manželkou přijel poděkovat do Žďáru nad Sázavou. „Problémy se zásobováním elektřinou jsou aktuálně jedním z největších problémů. Další generátory ze Žďáru poslouží v mateřských školách,“ řekl Vasyl Sabadoš.

V Zakarpatí na západě země, kde žije přes 1,2 milionu obyvatel, se sice nebojuje a nedopadají tam ruské rakety, do oblasti však přišly davy uprchlíků z míst postižených válkou.

„V Chustu žije třicet tisíc lidí, v aglomeraci s vesnicemi kolem 80 tisíc. Obrovský problém byl, když přišlo sedmnáct tisíc uprchlíků, kteří bydleli ve školách, školkách nebo sportovních halách, na to jsme nebyli připraveni,“ připomněl Sabadoš.

Počet uprchlíků už podle místostarosty klesl asi na šest tisíc. Část lidí odešla do zahraničí, část se vrátila domů, další si našli bydlení jinde. Situace je podle něj pořád složitá i kvůli tomu, že těžko hledají práci.

Devět padlých, další nezvěstní

V době největší uprchlické vlny měl Chust problémy se zásobováním potravinami i vodou. Městu proto od léta pomáhá tlaková vodovodní čerpací stanice za zhruba 600 tisíc korun. „Měli jsme totiž problém s nedostatkem vody, která při nárůstu počtu lidí nestačila,“ vysvětlil Vasyl Sabadoš. Problém se základními potravinami se už Ukrajincům podařilo překonat.

Na podzim a v zimě, v době největších útoků Ruska na ukrajinskou energetickou soustavu, zase Chustu pomohly elektrocentrály. „Nejdřív jsme zabezpečili mateřské školy, kterých máme osm ve městě, dalších dvanáct na vesnicích. Dostali jsme i generátory z Francie a Německa,“ ocenil politik pomoc z dalších evropských zemí.

Oblast Zakarpatí čelí podle Sabadoše ekonomickým problémům. Počet uprchlíků v Chustu už sice klesl, ale chybí příjmy z turistického ruchu a nefunguje řada firem. Ve městě je podle něj otevřený jen jeden hotel, restaurace jsou prázdné. Tisíce mužů z města se naopak vydaly opačným směrem než uprchlíci.

„Od nás odešlo bojovat kolem pěti tisíc mužů. Máme už devět padlých, řada dalších vojáků je nezvěstných,“ bilancuje Sabadoš.

Učil se při hádkách Paroubka s Topolánkem

Zakarpatí je podle místostarosty zaměřené na lehký průmysl a turistický ruch. Samotný Chust má díky tomu, že Podkarpatská Rus připadla po první světové válce Československu, řadu vazeb. V Chustu, který v éře první republiky zažil velký rozvoj, ve dvacátých letech minulého století vyrostla takzvaná Masarykova kolonie pro československé úředníky.

Společná historie po družbě se Žďárem nad Sázavou zase víc ožila, ve vybraných školách se totiž studenti učí i češtinu. „Máme tu dvě třídy, kde se čeština vyučuje už tři roky,“ připomněl Vasyl Sabadoš.

Také tento osmatřicetiletý vystudovaný právník hovoří a rozumí solidně česky. „Jazyk jsem nestudoval, ale češtinu jsem se učil sledováním televize. Poprvé jsem byl v Česku v roce 2006, když se hádal v debatách Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem. Tak jsem se učil češtinu,“ rozesmál novináře na tiskové konferenci vzpomínkou na někdejší lídry ODS a ČSSD.

Podle žďárského místostarosty Rostislava Dvořáka jsou lidé v partnerském městě v těžké a složité době rádi za každou podanou ruku a pomoc. Zastupitelé v prosinci vyčlenili 600 tisíc korun z rozpočtu na elektrocentrály, celkem jich odešlo už devět. „Nyní chystáme zásilku dalších pěti elektrocentrál s výkonem 5,5 kilowattu. Teď se vyrábí, pak je pošleme,“ zmínil Dvořák (KDU-ČSL).

Z města pod Zelenou horou do Zakarpatí odjedou v příštích týdnech také dva ojeté autobusy, které jsou darem akciové společnosti Zdar. Jedná se o stejné nízkopodlažní autobusy, které budou sloužit školákům, jeden přímo v Chustu. Vozidla jsou po servisu, ještě čekají na vyčištění.

Autor:
zpět na článek