Zatmění Slunce lze pozorovat i dalekohledy v centru Jihlavy, budou u muzea

  8:44
Čtvrteční částečné zatmění Slunce mohou zájemci sledovat i v Jihlavě. U budovy Muzea Vysočiny budou připraveny speciální astronomické dalekohledy. Měsíc bude zakrývat přibližně sedminu slunečního disku.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mimořádné pozorování připravuje Jihlavská astronomická společnost ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a s pobočkou České astronomické společnosti. Dalekohledy budou na Masarykově náměstí k dispozici od 11:30 do 13:45, kdy bude možné jev pozorovat.

Začátek zatmění je v 11:47 a konec ve 13:33. Maximální fáze zatmění by mělo být dosaženo ve 12:29 hodin. Při nepřízni počasí bude pozorování zrušeno.

Pro ty, kdo by chtěli zatmění sledovat sami, odborníci doporučují použít speciální ochranné brýle. Obyčejné sluneční brýle nestačí, hrozí poškození zraku.

Při tomto zatmění zasáhne polostín pouze severní polokouli a jen jeho okraj zasáhne do střední Evropy, proto v tuzemsku uvidíme zatmění jen jako velmi krátké částečné. Za prstencovým zatměním bude třeba cestovat severněji. Nejlépe patrné bude ze severovýchodní Kanady, Grónska a severovýchodní Sibiře. Mimořádné je, že stín bude přecházet přímo přes severní pól.

V Česku bude mnohem výraznější zatmění Slunce možné pozorovat v roce 2026, kdy ho Měsíc zakryje z 89 procent. Úplné zatmění Slunce nás pak čeká až 7. října 2135, kdy bude pás totality ležet 30 kilometrů severně od Prahy. Přímé zatmění nad Prahou a Brnem bude ještě později, a to v roce 2381.

Autoři: ,