Archeologové na zámku v Brtnici zkoumají, kudy z nádvoří odtéká voda

  16:02
Tým archeologů z Masarykovy univerzity v Brně v polovině minulého týdne zahájil průzkum třetího nádvoří zámku v Brtnici na Jihlavsku. Archeologické práce budou předcházet jeho odvodnění a poté opravě části zřícené přilehlé hradební zdi. Na tomto nádvoří se uskuteční také průzkum georadarem.

Sklepení u třetího nádvoří zámku sloužilo částečně i jako průchod pro odvodňovací kanály stavby, dnes však není jasné, kde ve skutečnosti voda ze starého odvodnění končí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Původně zde byl dnes už zřejmě nefunkční odvodňovací systém. Nevíme zatím, kudy voda z nádvoří odtéká. Budeme proto mimo jiné hledat staré odvodňovací cesty,“ řekla Dana Závodská z oddělení památkové péče na jihlavském magistrátu, která má obnovu zchátralého zámku na starosti. Průzkum bude ukončen do konce srpna.

V odvodňování hrály roli také návštěvníkům dosud neznámé sklepy pod třetím nádvořím, které budou nyní také zkoumány a později opraveny, protože hrozí zřícením.

Tím začne další etapa rekonstrukčních prací na zámku, který patří mezi nejvíc ohrožené památky na Vysočině.

„Budeme provádět i průzkumy omítek a dřevěných prvků, stropů a podlah, abychom zjistili, které jsou cenné. Ty se budeme snažit zachránit, ostatní budeme moci vyměnit,“ řekla Závodská.

Podotkla, že některé stropy a klenby byly v sedmdesátých letech tehdejším vlastníkem nahrazeny betonem.

„Přitom bylo samozřejmě mnohé ze stavby poškozeno. Na druhé straně, bez těchto zásahů by zámek pravděpodobně dnes už vůbec nestál,“ dodala Závodská.

Zámek je na prodej za 60 milionů korun, další stamiliony si však vyžádá jeho rekonstrukce. Vhodný zájemce se stále hledá.

Spolek Zámek Brtnice na zámku v příštích dnech pro jeho propagaci uspořádá výstavy a koncerty. První mozartovský koncert se zde uskuteční 24. června v 19 hodin.