Zranění ptáci čekají na voliéru v pořadníku, záchranná stanice se rozšíří

  16:10
O rekordně nejvyšší počet zraněných, nemocných nebo handicapovaných zvířat a bezmocných mláďat se v loňském roce postarali pracovníci záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou. Zachráněných zvířat bylo dokonce tolik, že už takový počet překračuje kapacitu stanice. Dojde proto k jejímu rozšíření.

Chovná stanice potřebuje navýšit i počet takzvaných rozlétávacích voliér. Ty využívají jednak ptačí mláďata i ptáci po úrazech, aby se mohli vrátit do volné přírody. | foto: Vizualizace: stanice Pavlov

„Zatímco v roce 2022 jsme pečovali o 1 064 zvířat, loni jich bylo už 1 291,“ uvedl ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát. Pravidelně se tak počet zvířat, kterým nabízejí ve stanici pomoc, navyšuje – jenže kapacity stanice pomalu přestávají stačit.

„Přes letní sezonu fungujeme na hranici svých kapacit. Například rehabilitační voliéry, kam se ptáci dávají před vypuštěním na rozlétání, nestačí počtu ptáků, které tu máme. Mnozí tak musejí na umístění do těchto voliér čekat. Máme na to dokonce pořadník. Zároveň ani stávající rehabilitační voliéry nejsou úplně ideální,“ popsal situaci ředitel Karafiát.

Vedení Stanice Pavlov proto připravilo projekt za 24 milionů korun, který bude znamenat výstavbu nové budovy a také šestnácti nových voliér, ve kterých se ptáci budou moci připravit na návrat do volné přírody. Stanice má na projekt přislíbenou významnou finanční podporu z operačního programu Životní prostředí ve výši více než 18 milionů korun. Milionem má přispět také Kraj Vysočina. Zbývající peníze má organizace zčásti našetřené, další bude ještě shánět.

Cílem je vybudovat soustavu šestnácti nových voliér, na které bude navazovat nová budova. Deset voliér bude menších a určené budou pro drobnější pěvce. Dalších šest bude rozměrově větších, přičemž ta nejrozlehlejší bude mít plochu 70 metrů čtverečních. „Tam by se měli rozlétávat velcí dravci a sovy. Tato voliéra zároveň bude splňovat požadavky na krátkodobé umístěné některé větší šelmy, například vlka,“ nastínil projekt.

Výstavba potrvá dva roky

Tato expozice bude navazovat na vnitřní, temperované zázemí. V plánované novostavbě dvoupatrového domu budou dále umístěny karantény, jednotka intenzivní péče, inkubátorová místnost a další prostory pro odchov mláďat.

Nový projekt vznikne v lokalitě za potokem. Konkrétně v místech, kde jsou staré výběhy z 90. let minulého století.

Výstavba potrvá dva roky. Zbyšek Karafiát předpokládá, že v létě se vybere zhotovitel stavby a na podzim by se mohlo začít s bouracími pracemi a přípravou stavebního prostoru. Hlavní práce budou pokračovat v roce 2025. Chod Stanice, prohlídky pro návštěvníky i výukové programy pro děti by neměl stavební ruch ovlivnit. Místo, kde nové voliéry a dům vzniknou jsou mimo trasy prohlídek.

Stanice Pavlov se také po pravidelní zimní pauze v dubnu otevřela veřejnosti. Lidé se mohou na samostatných i komentovaných prohlídkách seznámit s chodem stanice i s handicapovanými živočichy, kteří už se nemohou vrátit do volné přírody a ve stanici jsou natrvalo.

Prozatím je otevřeno o víkendech od 10 do 15 hodin s komentovanou prohlídkou ve 13 hodin. Objednané skupiny a školní kolektivy budou do stanice mířit už i během týdne na vzdělávací programy, které stanice nabízí.

V dubnu začíná nejnáročnější období

V dubnu zároveň začalo pro stanici nejnáročnější období, která trvá až do konce září. V tomto období přichází nejvíce mláďat. Tvoří téměř polovinu živočichů o které v Pavlově pečují.

„U mláďat jde často o péči srovnatelnou s novorozencem. Například malé ptáče se musí krmit co dvě hodiny,“ připomíná Zbyšek Karafiát.

Mezi živočichy, které v Pavlově loni zachraňovali, bylo nejvíce ptáků (969), následovali savci, ale také plazi a obojživelníci. Byly mezi nimi rovněž kriticky ohrožené druhy, jako je orel mořský nebo netopýr černý, a také silně ohrožené druhy, například dudek chocholatý, kulíšek nejmenší, lelek lesní, ledňáček říční nebo krutihlav obecný.