Usnul na poli a přejel jej kombajn, nyní z vozíku děkoval záchranářům

  14:48
Jihlavští záchranáři se po necelých dvou letech setkali s mladým mužem, kterému zachránili život na poli u Brtnice. Tehdy čtyřiadvacetiletý Jan tam usnul a přejel jej kombajn. Případ skončil dokonce v odborné publikaci. Nyní Jan přijel svým zachráncům osobně poděkovat - na vozíku, protože přišel o obě nohy.

Záchranářům přijel Jan do Jihlavy poděkovat. Mohl se při tom podívat do záchranářské helikoptéry. Tentokrát to pro něj bylo mnohem příjemnější, než před necelými dvěma roky. | foto: ZZS Kraje Vysočina

„Posádce letecké záchranné služby z Jihlavy, operátorkám a všem, kteří přispěli k mé záchraně, bych chtěl moc a moc poděkovat. Velice si vážím práce záchranářů a celého týmu,“ sdělil Jan překvapené posádce jihlavské stanice s tím, že kvůli náročné léčbě a pandemii koronaviru to nebylo možné dříve. 

„Máme ohromnou radost. Honza je živým důkazem toho, jak velké zázraky moderní medicína dokáže,“ reagoval lékař Tomáš Vaňatka, který tehdy Janovi přiletěl na pomoc vrtulníkem s pilotem Felixem Lizanem a záchranářem Zdeňkem Veselým.

V brněnské fakultní nemocnici strávil Jan téměř půl roku, prodělal na 50 operací.

Případ se stal 9. července 2019 odpoledne. Už ze samotného telefonátu bylo záchranářům jasné, že je situace vážná. Volající popsali, že kombajn na hrách přejel muže, došlo k jeho namotání na sečné nože a hodně krvácel.

Svědci s pomocí operátorů tísňové linky zaškrtili zraněnému krvácející končetiny. Na místo neprodleně zamířila z Jihlavy posádka letecké záchranné služby Kryštof 12.

„Na místě jsme byli za necelých deset minut od zavolání. Na okraji hrachového pole jsme viděli ležet muže, kterému žací stroj způsobil devastační trauma končetin, zadní části těla a další drtivá poranění,“ popisuje Vaňatka.

„Kolaboval, ale snažil se komunikovat. Jediná jeho slova byla, že nechce umřít a že to moc bolí,“ vzpomíná lékař.

Janův případ byl vyloženě kritický. Že přežil, označili někteří zdravotníci za zázrak.

„Jeho případ je natolik ojedinělý, že se dostal do knihy Komentované kazuistiky z přednemocniční neodkladné péče,“ konstatoval mluvčí záchranky na Vysočině Petr Janáček.

Přes 50 operací a 257 krevních transfuzí

Přes velmi vážná zranění končetin, zad, hrudníku a pánve byl Jan do poslední chvíle při vědomí. „S posádkou jsem ještě komunikoval, než jsem byl uveden do umělého spánku,“ vypráví s odstupem času.

Přepraven byl do brněnské fakultní nemocnice, v níž ležel od 9. července až do 20. prosince. „Potýkal jsem se s infekcemi, skoro každý druhý den jsem byl na operačním sále, absolvoval jsem přes 50 operací,“ popisuje.

Transfuzní oddělení mu spočítalo, že za pobyt v brněnské nemocnici dostal celkem 257 transfuzí a 179 krevních derivátů. „Léčen jsem byl následně na oddělení plastiky a popálenin. Poté následovala rehabilitace v Kladrubech,“ dodává Jan.

O nohy sice přišel, života se však nevzdal. Teď to dokonce vypadá, že by časem mohl odložit invalidní vozík. „Čekám na schválení protéz od zdravotní pojišťovny, rád bych se s nimi naučil chodit,“ říká.

Cizí zavinění nezjištěno, policie případ odložila

Nehodu v létě 2019 vyšetřovala policie. Na místě kriminalisté strávili několik hodin. Dokonce sedali do kombajnu a zjišťovali, zda mohla obsluha stroje spícího mladíka vidět, či nikoliv.

„Na základě výsledků prověřování kriminalisté nezjistili, že by zranění muže bylo způsobeno zaviněním ze strany jiné osoby, a věc byla odložena,“ informovala nyní policejní mluvčí Stanislava Rázlová.