Žďárští myslivci ukážou ulovené trofeje, novinkou budou africké exponáty

  8:32
Jak vypadá paroží srnce a v čem se liší od trofeje jelena či daňka? Jaké zbraně skrývají v tlamě divočáci a jak velkou lebku mají lišky nebo třeba jezevci? To vše budou moci zjistit návštěvníci tradiční Výstavy trofejí zvěře, jež byla loni ulovena v honitbách žďárského okresu.

Kromě samotných trofejí zvěře uvidí návštěvníci výstavy i řadu vycpaných exponátů - třeba hlavy muflonů. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Přehlídka se koná ode dneška do neděle v sále Hasičské pojišťovny v ulici Komenského ve Žďáře nad Sázavou, otevřeno je denně mezi 8. a 17. hodinou. Výstava je určena jako obvykle nejen pro myslivce a znalce zvěře a přírody, ale i pro laickou veřejnost.

„Zváni jsou všichni, koho zajímá, jaká zvěř v naší přírodě žije a co obnáší její chov, přikrmování a další péče. Myslivost totiž není pouze lov, jak si někteří lidé bohužel myslí,“ řekl za organizátory Stanislav Císař, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

K hodnocení předali myslivci na Žďársku 1400 trofejí, většina byla srnčích

Osvětu chtějí myslivci šířit i mezi dětmi a mládeží, proto v pátek opět uvítají na výstavě také řadu malých návštěvníků ze školek a škol. „Připraveny pro ně máme dopolední ukázky sokolnictví v režii sokolníka Václava Augustina a také z kynologie, které se ujme Václav Nedělka,“ popsal Stanislav Císař. Školákům budou na místě k dispozici zkušení myslivci, kteří jim podají odborný komentář k vystaveným exponátům nebo zodpoví jejich dotazy.

Celkem bude na přehlídce k vidění na patnáct stovek trofejí, přičemž dominuje zvěř srnčí v počtu 1 230 kusů. Doplní ji paroží daňků a jelenů, rohy muflonů, zmíněné zbraně divokých prasat, lebky lišek, jezevců nebo psíků mývalovitých.

Exponáty až z Jihoafrické republiky

Chybět nebudou ani vycpané exponáty, a to srnci a mufloni. „Jako specialitu letošního ročníku tady představíme trofeje africké zvěře od Jana Velíka ze Svratky, který v Jihoafrické republice provozuje loveckou farmu,“ přiblížil novinku Císař. Příchozí si tak prohlédnou třeba zebru horskou, vodušku, kudu velkého, springboky či lesoně pestrého.

A nabitý program bude na výstavě i o víkendu, kdy si zájemci vyzkouší například střelbu na laserové střelnici nebo si u stánků vyberou ze širokého sortimentu potřeb a oděvů pro myslivce. Hostem akce bude také myslivecký spisovatel Dušan Pořízka a regionální autorka Zdeňka Šiborová, která píše dětské knihy, mezi nimiž nechybějí ani příběhy o zvířatech. Lidé si budou moci publikace těchto tvůrců zakoupit a nechat si je třeba i podepsat.

Jen málokterá myslivecká akce se obejde bez tradiční zvěřinové kuchyně a ani žďárská výstava trofejí nebude výjimkou. V bufetu se budou podávat mimo jiné kančí a daňčí řízky, guláš z divočáka, daňčí se šípkovou omáčkou, zvěřinová sekaná, kančí výpečky nebo zvěřinové klobásy.

6. února 2022