Brzy vstávej, brzy lehej... Muzeum vystavuje vyšívané nástěnné kuchařky

  16:58
Kuchyně mnohých prababiček zdobily vyšívané obrazy s poučným veršíkem. Hospodyňka pořádná o dvanácté oběd má nebo Brzy vstávej, brzy lehej, na cizí pomoc nespoléhej. Říká se jim nástěnné kuchařky. A právě jim se věnuje nová expozice v třebíčském Muzeu Vysočiny, která rozhodně není jen pro staromilce.

„První nástěnné kuchařky se objevily zřejmě v německých zemích, odkud se od konce devatenáctého století postupně šířily po Evropě. Do českých zemí se dostaly v první polovině minulého století a největší oblibě se těšily zejména v meziválečném období,“ připomíná kurátorka třebíčské výstavy Petra Zelenková.

Nástěnné kuchařky se vyšívaly ručně na vybělené lněné nebo bavlněné plátno. Motivy ženy nejčastěji vyšívaly modře, červeně, případně černě. Jen výjimečně byly vícebarevné. Hospodyňky je zavěšovaly do všech pokojů v domě, nejvíce však do kuchyně. A odtud pochází také jejich zlidovělý název kuchařky.

„Úkolem takto použitých dekorací bylo chránit zeď před otěrem a znečištěním například u kamen, nebo naopak zakrýt místa, která již v místnosti nebyla příliš úhledná. Například oprýskaná zeď,“ objasňuje účel Petra Zelenková.

Ve sbírce Muzea Vysočiny Třebíč se nachází 59 různých kusů nástěnných kuchařek, které vznikly převážně v první polovině dvacátého století. Všechny pocházejí z oblasti Třebíčska. Na výstavě je vidět 31 kusů. „Snažili jsme se, aby byl výběr tematicky pestrý,“ říká kurátorka.

„Štěstím pro muže je žena, která umí vařit“

Spektrum témat, kterým se textilní kuchařky věnují, je podle Zelenkové různorodé. Připomínají péči o kuchyni a řádný chod domácnosti, lidová moudra, milostné motivy, rodinné vztahy či smysl pro pracovitost. Často také odkazují k víře a křesťanským hodnotám. Oblíbené byly modlitby za ochranu osob, rodiny i stavení.

Postupem doby přibývaly reflexe společenských témat, jako je české vlastenectví nebo válka. Vyhledávané byly také úryvky z lidových písní a obecně známých hudebních děl – například výšivka hocha s dívkou podle árie ze Smetanovy Prodané nevěsty Věrné naše milování. Zdrojem inspirace byly lidové pohádky, jak dokládá třeba vyobrazení vlka a Červené karkulky.

Většinu vystavených textilních nástěnek tvoří jednobarevný obrázkový motiv doplněný texty. Ty jsou v češtině, pouze jedna nese německý nápis: Das grösste Glück für einen Mann, ist eine Frau die kochen kann (Největším štěstím pro muže je žena, která umí vařit).

Výstava bude v Třebíči k vidění do 12. května. Součástí bude také výtvarná dílna pro děti, která se uskuteční 18. dubna, či tematicky zaměřený workshop pro dospělé 21. dubna.