„Zastoupeny jsou také betlémy od současných tvůrců, včetně prací přímo Martina a Jakuba Sochorových z posledních let,“ přiblížila Alice Hradilová, vedoucí Horáckého muzea. Výstava podle ní ukazuje odlišný přístup k zachycení betlémské tematiky nebo různé materiály, z nichž jsou exponáty vyrobeny.
Součástí výstavy je rovněž část s pohyblivými mechanismy, která je velmi oblíbená především mezi dětmi. Pomocí kliček a jednoduchých pohybů zvládnou totiž různorodé dřevěné figurky rozpohybovat i ti skutečně nejmenší návštěvníci. Před jejich očima tak ožívají tradiční betlémské motivy a postavy, ale nechybějí ani kuriozity v podobě lyžařů nebo třeba střelce.
Rodinná tradice betlemářství trvá v rodině Sochorových již více než sto let, kdy tam byl vystaven první betlém od profesionálních řezbářů z Novopacka. Následně se řemeslný um, stejně jako sběratelství, předávalo dál mezi generacemi.
Martin a Jakub Sochorovi, otec a syn, nyní v tradici nadále pokračují a pracují na dalších autorských betlémech. „Postupně rozšiřují rodinnou sbírku a betlémy a betlémářství se také snaží prezentovat na různých výstavách a akcích,“ připomněla Hradilová.
Ne nadarmo tak oba muži, ještě společně s Janem Mertou, dědečkem Jakuba Sochora, získali v roce 2019 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, a to za udržování tradiční dovednosti lidové kultury v regionu.
Na výstavu betlémů v Horáckém muzeu, stejně jako do jeho stálých expozic, mohou lidé ve všední dny zamířit vždy od osmi do šestnácti hodin. V sobotu je pak zařízení otevřeno až od devíti a po poledni má také hodinovou přestávku. V neděli je muzeum v provozu pouze dopoledne - mezi devátou a dvanáctou hodinou.