Zvonek zelený postupně mizí i z Vysočiny, na vině je krmítková nákaza

  8:52
Zvonek zelený, výrazně zbarvený pták s mohutným zobákem, patří zatím ještě mezi poměrně běžné pěvce Vysočiny. Jeho počty však vytrvale klesají, a to napříč Evropou. Jen v Česku zmizely za posledních deset let až dvě třetiny populace zvonků.

Zvonek zelený patří mezi pravidelné návštěvníky krmítek. | foto: Miroslav Dvorský

Na vině je hlavně ptačí choroba trichomonóza. Ta je pro savce včetně člověka neškodná, pro ptáky však smrtící. Kvůli ní je dnes zvonek jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.

Zvonek zelený byl pro letošek vyhlášen Českou společností ornitologickou (ČSO) i Ptákem roku.

„Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat,“ zdůvodnila svoji volbu ČSO.

Zvonky lze na Vysočině pozorovat celoročně. Zatímco kdysi to byl opeřenec vyskytující se především v křovinách na okrajích lesů a v zemědělské krajině, nyní se dá běžně zahlédnout spíš v obcích i větších městech.

„Pohybuje se hlavně v okolí lidských sídel, například v zahradách, parcích i přímo v zástavbě. Ve volné krajině Vysočiny tento druh vídáme zřídka a většinou jen v letu,“ popsal Vojtěch Kodet z vysočinské pobočky ČSO.

Zima je ideální příležitostí pro pozorování těchto zelenožlutých pěnkavovitých ptáků – jsou totiž častými návštěvníky krmítek, kde vyhledávají hlavně slunečnicová semena.

Nemocní v krmítku zdánlivě pospávají

Avšak právě krmítka bývají i místem šíření zákeřné nemoci. Ne nadarmo se trichomonóze říká krmítková nákaza.

„Způsobuje ji parazitický prvok bičenka drůbeží, který napadá zadní část ptačí ústní dutiny – jícen a vole. Zde se namnoží a způsobuje rozsáhlé záněty, jež znemožňují polykání, ptáci tak nakonec uhynou hladem. Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku. Na vzduchu dlouho nevydrží, ale pokud kousek semínka hned sezobne jiný zvonek, je tragédie hotová. Krmítka, kde jsou ptáci v těsném kontaktu, tedy přispívají k šíření nemoci,“ vysvětlil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. V Česku byli první napadení zvonci zjištěni v roce 2012.

Příznaky choroby jsou netečnost, načepýřené peří a apatické chování. Zvonek často nemá sílu uletět, v krmítku zdánlivě pospává. Podle ornitologů je léčba volně žijících ptáků v podstatě nemožná, lidé však mohou udělat alespoň něco pro prevenci. Krmítka je třeba často čistit, odstraňovat zbytky krmení i trus.

S monitorováním ptačí populace pomáhá i veřejnost při Ptačí hodince. Výsledky lednového sčítání budou známy začátkem února.