Igráček podpoří hrdiny z první linie, oblíbený panáček vyfasoval roušku

  16:54
Se speciální edicí populární plastové figurky Igráček přišel jeho výrobce, firma Efko-karton z Nového Veselí na Žďársku. Vývojáři postavičce opatřili ochrannou roušku. Akcí „Pomáhej s Igráčkem“ reaguje česká rodinná firma se zhruba 50 zaměstnanci na aktuální dění kolem pandemie koronaviru.

„Pracovníci tak vzdávají úctu a vyjadřují obdiv lidem, kteří jsou v boji s koronavirem v první linii. Tedy zdravotníkům, hasičům a policistům,“ vysvětluje majitel firmy Miroslav Kotík.

Mezi postavičky této edice zařadili také „civilní“ figurky znázorňující členy rodiny. Celkem dostalo bílou roušku dvanáct různých druhů Igráčků.

Oprášili kvůli tomu jednu ze starých forem, které Efko před lety získalo od původního výrobce.

„Když jsme nyní o roušce přemýšleli, uvědomili jsme si, že bude Igráčkovi při potisku překážet nos, který v novější podobě získal a má s ním hezčí výraz. Ale podívali jsme se do skladu, zda máme ještě nějakou z forem bez nosu ve funkčním stavu. A opravdu jsme takovou našli,“ těší Miroslava Kotíka.

Formu vyčistili, připravili a následně v ní vylisovali 20 tisíc hlaviček bez nosu, na které lze roušku snáze natisknout.

Z každého Igráčka s rouškou, který se bude prodávat za 79 korun, půjde 15 korun na nákup dalších ochranných prostředků pro zdravotníky a další hrdiny posledních týdnů.

A podle majitele firmy jde o dvojnásobnou pomoc. Současná ekonomická situace totiž není jednoduchá ani pro výrobce hraček a deskových her.

„Bojujeme s pozastavením dodávek do obchodů a uzavřením celorepublikových výstav Fenomén Igráček,“ zmínil majitel firmy.

Přes všechny tyto problémy společnost daruje 400 litrů dezinfekčního prostředku v hodnotě 80 tisíc korun, které v součinnosti s Krajem Vysočina rozdělí zdravotníkům v nemocnicích v Novém Městě na Moravě a Jihlavě.

Odbyt pro hračky hledá výrobce i ve velkých řetězcích. Spoléhá také na e-shopy. Kotíkova firma se zaměřuje také na kartonážní obaly a deskové hry, do kampaně proto zařadila i tři zábavné a edukativní hry.

Igráček byl už hračkou Husákových dětí. Začalo jej vyrábět družstvo Igra v Mnichovicích u Prahy v roce 1976. Úplně první figurkou z velké rodiny plastových pracantů byl zedník. Figurka byla dílem leteckého modeláře a vývojáře hraček Jiřího Kaliny a designérky Marie Krejchové.

1. dubna 2016

V roce 2006 se Igra ocitla v konkurzu. O dva roky později se postavičky ujal Miroslav Kotík a jeho firma. Koupil 150 původních vstřikolisových forem na výrobu figurky a doplňků, komplikovaný spor o značku vyřešil raději mimosoudně, aby neztrácel čas.

V roce 2010 se pak znovu rozběhla výroba. V Korouhvi na Svitavsku díly lisují, v Novém Veselí figurky kompletují.

Inovovaný Igráček je usměvavější, má také otočné zápěstí. Jen do roku 2016, kdy Igráček slavil čtyřicetiny, firma vyrobila přes milion kusů této legendární figurky.

Autor: