iDNES.cz

Oteplování svědčí kudlance, z jihu Moravy expandovala na Vysočinu

  11:48
Kudlanka nábožná, v České republice kdysi běžná pouze na jihu Moravy, expanduje nyní i na Vysočinu. Vyhovuje jí změna klimatu, čili to, čemu se dnes říká globální oteplování – svědčí jí mírné zimy bez třeskutých mrazů. Takovéto podmínky jí umožňují přežít zimu i ve vyšších polohách.

Druhový název „nábožná“ dostala kudlanka díky zvláštnímu způsobu držení předních končetin, které jsou nadzdvižené a články jsou částečně přiloženy k sobě, tedy jako při modlitbě. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

„Kudlanka v posledních letech doslova zaplavila všechny vhodné biotopy nejen ve Žďárských vrších, ale pokračuje napříč celou republikou na sever. U nás v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy jsem ji poprvé zjistil už v roce 2007, tehdy to ale byla ještě rarita. Teď už je prakticky všude,“ popsal Petr Mückstein, zoolog Správy CHKO Žďárské vrchy.

Jednou z lokalit, kde lze tohoto zástupce teplomilného druhu hmyzu nalézt, je například národní přírodní rezervace Velké Dářko na Žďársku nebo okolí Vávrovy skály nedaleko Nového Města na Moravě

Kudlanka nábožná upoutá pozorovatele svým zvláštním zjevem, známá je rovněž díky faktu, že samice při nebo po páření občas pozřou svého partnera. Nedochází k tomu však běžně – zdravý sameček dokáže uprchnout, za oběť tedy padnou pouze slabí jedinci.

Ačkoliv najít nyní ve volné přírodě kudlanku nábožnou již není žádná rarita, budou ochranáři přesto rádi za ohlášení místa každého nálezu – na podzim letošního roku se totiž chystá vydání obsáhlé vědecké práce, která se věnuje právě kudlankám ve Žďárských vrších.

Informace o výskytu kudlanky nábožné je možné zasílat například prostřednictvím e-mailu na adresu zdarvrch@nature.cz.

Kudlanka nábožná

Druhový název „nábožná“ dostala kudlanka díky zvláštnímu způsobu držení předních končetin, které jsou nadzdvižené a články jsou částečně přiloženy k sobě, tedy jako při modlitbě. Tento první pár končetin přeměněný na lapavé nohy je uzpůsobený k lovu. Další dva páry končetin jsou kráčivé.

Kudlanky jsou dobře maskované a dokážou strnule číhat na kořist i několik hodin. V teráriích jsou běžnými chovanci. V dnešní době se ale čím dál více objevují také v tuzemské krajině.

Nápadnější jsou samice, které dosahují délky těla až osm centimetrů. Samečci bývají menší, zhruba kolem pěti centimetrů. Kudlanka má trojúhelníkovou hlavu s velkýma očima.

Zdroj: www.chovzvirat.cz

zpět na článek