iDNES.cz

O novou průmyslovou zónu ve Žďáře je zájem, pětinu plochy koupí tři firmy

  11:44
Již pro pětinu pozemků v nové průmyslové zóně Jamská II na východním okraji Žďáru nad Sázavou má radnice nové majitele. O výstavbu v lokalitě, která byla zkolaudována před necelými dvěma měsíci, podnikatelé podle vedení města mají zájem.

V nové průmyslové zóně ve Žďáru nad Sázavou už řidiči využívají silnici mezi Jamskou a Novoměstskou ulicí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Zastupitelé schválili prodej pozemků zatím třem firmám, jež mají v počátku nabídnout desítky pracovních míst. Jde jak o nové investory, tak o společnosti, které již ve Žďáře působí.

„Prodáno jim bylo kolem 21 tisíc metrů čtverečních plochy, což je přibližně pětina celé desetihektarové průmyslové zóny,“ upřesnil mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček. Časem by u těchto i budoucích investorů mělo nalézt uplatnění celkem několik stovek zaměstnanců.

Firmy mající zájem o působení v zóně Jamská II musejí splňovat předem stanovená kritéria nejen města, ale i agentury CzechInvest, která je administrátorem dotace od ministerstva průmyslu a obchodu, již se radnici povedlo na výstavbu lokality získat.

Montovny a sklady mají stopku

Vedení Žďáru klade důraz na to, aby v zóně působily pouze společnosti zabývající se výrobou s vysokou přidanou hodnotou práce a nabízející primárně místa pro kvalifikovanou pracovní sílu.

Stopku proto mají například nejrůznější logistické parky, montovny, obchodní jednotky nebo sklady. Kritéria splňují i tři společnosti, s nimiž již město uzavřelo smlouvu o smlouvě budoucí na koupi pozemků, čeká se pouze na finální „odklepnutí“ tohoto výběru CzechInvestem.

V rozvojové lokalitě, kde metr čtvereční vyjde na 1 100 korun, má stavět firma Kovo Koukola, která již úspěšně působí v sousední průmyslové zóně Jamská I a zabývá se hlavně CNC obráběním kovů.

„Svoji pobočku tu plánuje mít i Hennlich Litoměřice, divize německé nadnárodní firmy Hennlich. Jejich výrobní program se soustředí především na různé mazací systémy. U nás by měla sídlit projekčně technická obchodní divize této společnosti. Půjde tedy vyloženě o odborné pozice,“ sdělil žďárský starosta Martin Mrkos.

Třetím potvrzeným investorem je podle jeho slov firma Wstec zaměřující se na průmyslovou automatizaci a pokročilé CNC obrábění. Další zájemci se navíc stále průběžně hlásí.

„Nechceme se ale spoléhat jen na tento způsob. Již před časem jsme oslovili různé obchodní komory, aby se informace o připravené průmyslové zóně dostala v rámci aktivního marketingu i za hranice České republiky. Spolupracujeme s obchodní komorou Izraele, Skandinávie, dále s britskou, americkou i německou. Snahou je přilákat perspektivní technologické firmy, třeba i ze zahraničí,“ dodal Mrkos.

Město dbá na modrozelenou infrastrukturu

Průmyslová zóna Jamská II, mezi ulicemi Jamská a Novoměstská, byla budována od března do listopadu 2020. Projekt se rodil pod časovým tlakem, aby město stihlo využít investiční podpory CzechInvestu, potažmo ministerstva, protože dotační program na podporu průmyslových zón končil právě loni. Dotaci se městu nakonec povedlo získat, pokryla 53 z celkových 109 milionů korun. Ke kolaudaci zóny, jejíž součástí je i nová propojka Jamské a Novoměstské ulice, došlo 19. listopadu.

Kromě požadavků na zaměření firem město dbá i na takzvanou modrozelenou infrastrukturu. Všichni investoři musejí naplnit podmínky hospodaření s dešťovou vodou a platí pro ně rovněž přítomnost minimálně 25 procent zeleně na pozemku a 5 procent na samotné konstrukci objektů. Firmy musejí využívat ideálně bezemisní nebo nízkoemisní technologie energií a dopravy. 

„Už dnes je také v průmyslové zóně vysázeno několik desítek stromů a chceme, aby plocha byla od samého počátku co nejzelenější,“ zdůraznil žďárský starosta s tím, že revitalizace čeká také rybník Velký Posměch, jenž se nachází za sídlem hasičů. Po úpravách má sloužit jako retence vody v krajině.

zpět na článek