Ucpaný Žďár objíždějí řidiči na vlastní pěst, cesta se jim prodraží

  15:26
Trasa ze Stržanova, místní části Žďáru nad Sázavou, do centra města měří necelých pět kilometrů. Za běžného provozu nezabere jízda po silnici první třídy víc než deset, ve špičce patnáct minut. Nyní se však řidičům ranní a odpolední cesta protáhne klidně čtyřnásobně.

V pondělí totiž začala další fáze loni započaté opravy průtahu městem.
Kyvadlový provoz je opět řízen semafory a šoféři tráví spoustu času v kolonách.

„Ráno jsem vezla děti do školy ze Škrdlovic, vyjížděli jsme v 7.10 a v 8.05 byli konečně před školou ve Žďáře,“ popsala téměř hodinové zdolávání devíti kilometrů Marie Trávníčková.

„Mám velice podobnou zkušenost. Ve frontě na semafor jsem stála od Stržanova. Celková čekací doba kolem šedesáti minut,“ reagovala Eva Křivská ve facebookové skupině Radary a nehody ve Žďáře a okolí, kde se tisíce lidí navzájem informují o dopravní situaci v regionu.

Delší trasa trvá kratší dobu

Nyní je částečně uzavřen stovky metrů dlouhý úsek v Bezručově a Santiniho ulici až po barokní most u zámku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), investor akce, bude v opravě postupně pokračovat až pod čerpací stanici na kraji města. Hotovo má být na podzim.

„S uvedením celého dokončovaného úseku v délce 1 277 metrů do provozu počítáme v druhé polovině října,“ uvedl za ŘSD na Vysočině Martin Buček.

Uzavírky ve městě

Oprava silnice I/37, ulice Bezručova a Santiniho: do druhé půlky letošního října. Oprava celkem 1 277 metrů dlouhého úseku průtahu městem bude rozdělena do několika částí od Bezručovy ulice až po čerpací stanici ve směru na Stržanov. Provoz je veden kyvadlově, řízen semafory.

Oprava silnice II/353, Jihlavská ulice od křižovatky s Chelčického ulicí směr Nové Veselí. Od 9. května částečná uzavírka, kyvadlový provoz řízený semafory, potrvá do konce září. Nákladní vozy ale musí po objízdné trase přes Ostrov nad Oslavou a Kotlasy. V říjnu dojde k úplné uzavírce silnice. Provoz se na komunikaci vrátí letos do 31. října.

Mnozí motoristé proto uzavírku objíždějí přes Polničku, Velkou Losenici, Sázavu a Hamry. Tato trasa ze Stržanova do Žďáru měří zhruba 24 kilometrů, trvá však „jen“ kolem třiceti minut.

„Vzhledem k ceně benzinu to moc efektivní není, ale časově se to - minimálně v ranní a odpolední špičce - vyplatí. A pro auto i psychiku řidiče je to určitě lepší než popojíždět v koloně,“ míní šofér Štěpán Kabelka.

Řidiči, kteří si myslí, že už je větší ztížení jízd ve Žďáře potkat nemůže, jsou ale na omylu. Příští týden začne Kraj Vysočina s opravou silnice na příjezdu do města od Jihlavy.

Provoz na cirka 600 metrů dlouhém úseku od křižovatky Jihlavské a Chelčického ulice směrem k firmě Hettich bude od 9. května rovněž kyvadlový a řízený semafory.

„Delší zelený interval bude nastaven na výjezd z města, včetně ulice Chelčického, aby se netvořily dlouhé kolony, které by neúnosně komplikovaly provoz v této lokalitě. Průchod pěších by měl být po celou dobu stavby umožněn zabezpečeným koridorem,“ informovala mluvčí hejtmanství Eva Neuwirthová s tím, že veřejná linková doprava bude moci projíždět místem kyvadlově stejně jako osobní auta. Zastávka pro tyto autobusy bude ale posunuta o 300 metrů dál směrem na Nové Veselí. O vedení tras žďárské MHD se zatím jedná.

Vozy nad 3,5 tuny se budou muset vydat po objízdné trase, a to přes Vatín, Ostrov nad Oslavou, Kotlasy a Březí nad Oslavou. U obce Kotlasy bude proto i dočasně zvýšena nosnost mostu zúžením vozovky do jednoho jízdního pruhu. Veden bude středem silnice a vymezen betonovými svodidly.

Omezení v Jihlavské ulici potrvá do konce září, poté firma za úplné uzavírky provede pokládku finálních povrchů.

„Běžný provoz by se měl na silnici v režimu předčasného užívání vrátit nejpozději 31. října,“ dodala Neuwirthová s tím, že krom vozovky projdou rekonstrukcí i dva mosty nad železniční tratí a železniční vlečkou.

Zatěžkávací zkouška čeká dopravní situaci ve Žďáře příští týden. Ve městě se totiž 14. a 15. května koná svatojánská pouť, jedna z největších v republice, s návštěvností tisíců lidí. A už od pondělí začnou do města mířit kamiony a karavany provozovatelů desítek pouťových atrakcí.

Kolizní situace by mělo eliminovat alespoň pozastavení prací na opravě silnice I/37, jež město vyjednalo s dodavatelem stavby na pouťový víkend. K tomu ale dojde jen tehdy, bude-li přát firmě počasí během pracovního týdne.