iDNES.cz

Trh a dílničky se ruší, Žďár kvůli covidu přivítá advent online formou

  8:44
Další města na Vysočině se rozhodla pro zrušení či výrazné omezení programu k zahájení adventu. Sváteční akce budou muset kvůli zhoršující se epidemické situaci oželet také lidé v Bystřici nad Pernštejnem, Ždírci nad Doubravou či Žďáru nad Sázavou.

„Advent stejně jako loni nepřivítáme osobně, ale online formou. To nás velice mrzí, ale vycházíme i z doporučení krajské hygienické stanice,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.

Místo několika vystoupení, dílniček pro děti a trhu zůstane v nedělním programu pouze koncert sboru C-VOX, po němž pronese zdravici starosta města a zástupci církví. Online přenos na Facebooku a YouTube kanálu města začne v 16.55.

„V 18.10 by se měl rozsvítit vánoční strom. Pokud bude někdo na místě fyzicky, nemůžeme ho z veřejného prostoru vykázat, ale nemůžeme si dovolit zvát lidi k setkání,“ poznamenal Mrkos s tím, že situaci konzultoval i se starosty okolních měst.

Akci Vánoční koledování s pestrým programem plánovali na sobotní odpoledne v Bystřici nad Pernštejnem. „Město se však v úterý rozhodlo pro zrušení akce. Po setmění se pouze rozsvítí vánoční strom,“ řekl Michal Mašek z informačního a turistického centra.

Ke zrušení sobotního programu souvisejícím s rozsvícením vánočního stromu se z důvodu zhoršující se epidemiologické situace přistoupili také ve Ždírci nad Doubravou. „Jediné, co budete moci v sobotu slyšet, budou vánoční koledy, které začnou hrát v místním rozhlase v 16.45 hodin. Následovat bude také krátké popřání k nadcházejícímu adventu a v 17.00 hodin dojde k rozsvícení vánočního stromu,“ uvedla v úterý Nela Niklová na oficiálním webu města. 

Jihlava a Třebíč zahájí advent jarmarkem

Naopak adventní program i nadále připravují dvě největší města Vysočiny Jihlava a Třebíč.

„Stánky adventní vesničky se připravují na nedělní zahájení adventního jarmarku a na kluzišti naplno běží kompresory, které vyrábí led,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. Právě kluziště s plochou 420 metrů čtverečních má být jedním z taháků jihlavských Vánoc.

Třebíč začne advent v neděli jarmarkem na Martinském náměstí. I když se ruší například mikulášská nadílka, při které by nebylo možné kontrolovat bezinfekčnost, podle starosty Pavla Pacala jde o to, aby si lidé vánoční atmosféru mohli užít i jinak než jen sledováním videí na sociálních sítích jako loni.

Autor:
zpět na článek