Vystrčila ve volbách vyzve za komunisty exnáměstek ANO, SPD vyšle gynekologa

  11:44
Do senátních voleb na Jihlavsku půjde letos méně kandidátů než v roce 2016. Novým jménem mezi těmi již zveřejněnými je lékař Václav Lhotský z Třebíče, jehož by chtěla mít ve Valdštejnském paláci SPD. „Je to gynekolog,“ uvedla Lucie Nováková z kanceláře SPD.

Bývalý náměstek hejtmana za ANO Josef Pavlík bude v senátních volbách kandidovat za KSČM. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Z vládních stran staví svého kandidáta pouze ODS. Je jím současný předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil žijící v Telči. Má podporu i krajských organizací lidovců a TOP 09, jež svoje kandidáty letos do voleb nepošlou.

Senátní volby na Jihlavsku letos vypouští i Piráti a STAN, budou bez jejich účasti. Tyto dvě strany zatím neoznámily, jestli některého ze stávajících kandidátů podpoří.

Ani ČSSD se nebude letos účastnit těchto voleb na Jihlavsku. „Martin Hyský, který je přirozeným lídrem, se chce plně soustředit na magistrát,“ uvedl předseda ČSSD Michal Šmarda. Hyský, který letos kandiduje na primátora, má nyní placenou funkci na hejtmanství, kde je jako zastupitel předsedou výboru pro rozvoj strategických projektů.

Z ANO ke komunistům

Hnutí ANO na Vysočině navrhlo do podzimních senátních voleb na Jihlavsku exnáměstkyni primátora Janu Nagyovou, dříve Mayerovou. Tato politička čelí spolu s šéfem hnutí a opozičním poslancem Andrejem Babišem obžalobě v kauze Čapí hnízdo.

Pozoruhodnou volbu učinili komunisté, kteří by chtěli mít v Senátu exnáměstka hejtmana za ANO Josefa Pavlíka. Ten před krajskými volbami, když byl lídrem ANO, tajil své členství v předlistopadové komunistické straně. Později pod tlakem přiznal, že před volbami lhal o svém členství, a omlouval se. Nyní za komunisty jde do voleb.

Kandidovat bude jako nezávislý také právník Tomáš Nielsen, který napadal u soudů vládní proticovidová opatření.

Autor: