Koronavirus a chladné počasí. Přírodní rezervace navštěvuje méně lidí

  15:16
Epidemie koronaviru se projevila také na množství turistů na oblíbených místech Žďárských vrchů. Stav bledulišť navíc poznamenaly minusové teploty.

Vládní opatření a zároveň i chladné počasí se podepsaly na množství lidí mířících do zvláště chráněných území. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Onemocnění COVID-19 a s ním spojené restrikce dopadly i na výlety do přírody. Ani na populárních bledulištích není aktuálně zdaleka takový „provoz“ jako v jiných letech.

„Žádný nával teď u bleduliště na Ransku není. Roli hraje i chladné počasí,“ míní mluvčí CHKO Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Bledule v národní přírodní rezervaci navíc po návratu zimy nevypadají nijak lákavě, mráz se na jejich vzhledu podepsal.

„Ve Světnovském údolí jsem minulý víkend nepotkal ani nohu, na Ransku dva lidi,“ doplňuje svoji kolegyni strážce CHKO Lubomír Dajč.

Nejvíc rušno bylo na Ransku při oteplení na konci jarních prázdnin, než stát zpřísnil opatření v boji proti koronaviru. Možná i proto před týdnem přiletěl z hejtmanství apel: s ohledem na stávající epidemiologickou situaci a nařízení o omezení pohybu osob na celém území České republiky odložte, respektive zrušte návštěvy zvláště chráněných území. Ve výzvě šlo o to, aby se kvůli kumulaci lidí v jedné lokalitě nestala potenciálním zdravotním nebezpečím. 

Klid byl ve středu odpoledne například na přírodní památce Kobylinec u Trnavy na Třebíčsku, kde nyní kvetou koniklece. Kolem čtvrté hodiny odpoledne parkovala u rozcestníku za obcí pouze tři auta a mezi fialovými květy procházelo pouze několik málo dvojic.

I ve skalách je méně lidí

Relativní klid panuje v časech viru také ve Žďárských vrších. Jan Sedláček, starosta Křižánek, jež jsou nejbližší obcí pod Devíti skalami, místo propagování obce a lákání návštěvníků do obecní kavárny míchá nedostatkovou dezinfekci podle receptu Světové zdravotnické organizace.

„Sem tam se u nás někdo objeví, ale určitě je menší provoz, než býval. Na lidi doléhají zákazy a myslím, že na ně působí i to, jak přibývá obětí koronaviru,“ míní.

Roli podle něj hraje i mrazivé počasí. „Uvidíme, jaká situace bude tento víkend, kdy má být tepleji,“ dodává Sedláček.

Chalupáře prosili, aby nejezdili. Někteří poslechli

Křižánky jsou oblíbenou destinací v srdci Žďárských vrchů, starousedlíky doplňuje řada chalupářů. „Prosili jsme je i přes SMS, aby do obce nejezdili, někteří nás vyslyšeli,“ těší starostu vysočinské Vesnice roku 2012.

I v dalších lokalitách se dalo po ochlazení narazit spíš na zvěř než na lidi.

„Byl jsem o víkendu, kdy byla zima a ledový vítr, na Drátníku, Čtyřech palicích a Prosičce, potkal jsem asi deset lidí, což je hodně málo,“ počítá Lubomír Dajč. Zato se zdá, že lidé si po práci oblíbili krátké procházky v okolí bydliště. „Zkuste se někdy odpoledne vydat k Mamlasovi. Tolik lidí jsem venku v životě neviděl,“ zmiňuje Dajč populární vycházkovou lokalitu u Starého dvora v dosahu žďárských sídlišť. Do přírody v okolí Žďáru pravidelně vyráží například paní Jana s rodinou. „Přijde mi, že auta u lesa parkují i na místech, kde jsem je dříve nevídala. Zřejmě se lidé snaží vyhnout místům, která jsou víc frekventovaná,“ míní mladá žena, která má toulání přírodou v oblibě.

Zatímco nyní je turistický ruch umrtvený, po odeznění epidemie očekává starosta Jan Sedláček jeho masivní nárůst. „Rádi pak turisty přivítáme. Ale ztráty nám to určitě nevynahradí,“ obává se.

Autor: