S návštěvností hradů a zámků na Vysočině jsou kasteláni spokojení

  8:44
Kasteláni zhodnotili letošní turistickou sezonu na hradech a zámcích v Kraji Vysočina. S návštěvností jsou spokojení, přesto pociťují, že se lidé snaží šetřit, a zaznamenali také změnu struktury návštěvníků.

Na lovecký hrádek Roštejn nedaleko Telče, který je v letošním roce nejnavštěvovanějším hradem na Vysočině, zavítalo téměr 37 tisíc osob. | foto: Archiv MAFRA

Oproti předchozím letům ubylo organizovaných turistických zájezdů – ať již tuzemských, či zahraničních hostů, ale přichází i méně seniorů.

„Ten výpadek je poměrně značný. Podpořily nás ale školní kolektivy, takže se to zase vyrovnalo,“ popisuje kastelán ledečského hradu Luděk Šíma.

Podle něj je to dáno tím, že se lidé snaží šetřit. „Nekoupí si jako dříve dva prohlídkové okruhy, ale jenom jeden. Nezajdou už do kavárny, ale rozbalí si batůžek a vezmou si vlastní jídlo. Před rokem 2019 jsme už na takzvané batůžkáře téměř nenarazili, a teď se opět vrací. Je skutečně vidět, že lidé rozmýšlejí, kde budou utrácet,“ zamýšlí se.

Lidé se u pokladny neotáčejí

Sklon k šetření, který se projevuje tím, že si návštěvníci místo kombinace prohlídkových tras volí pouze jednu, letos zaznamenala také kastelánka hradu Roštejn Kateřina Rozinková.

Podle kastelána Radima Petra ze zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou zase takřka úplně vypadly zahraniční zájezdy z Rakouska. „Troufám si říct, že z 90 procent tvoří návštěvnost individuální prohlídky,“ poznamenal.

Návštěvnost hradů a zámků leden – říjen 2022

   • hrad Roštejn – 36 794
   • hrad Lipnice – 28 879
   • zámek Jaroměřice nad Rokytnou – 25 254
   • hrad Ledeč nad Sázavou - 23 000
   • zámek Náměšť nad Oslavou – 19 565
   • zámek Telč – 18 588
   • hrad Kámen – 18 392

Zdroj: NPÚ, Kraj Vysočina a kasteláni

I podle Marka Hanzlíka z hradu Lipnice ubývá organizovaných zájezdů, včetně těch tuzemských. „Na druhou stranu jsem nezažil, že by se lidé kvůli ceně vstupenky u poklady otočili a šli pryč. Spíš si myslím, že když už se rozhodnou jet na výlet, tak si ho chtějí užít,“ přidává svůj postřeh.

Od začátku roku do konce října přišlo na vysočinské hrady a zámky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) 92 286 lidí. „Je to o 14 procent více než loni. O zámek v Náměšti nad Oslavou byl zájem dokonce vyšší než v roce 2019,“ nahlíží do statistik Markéta Slabová z územní památkové správy NPÚ.

Oproti loňskému roku vzrostly také výnosy ze vstupného, které do konce října činí přes 10 milionů korun. Nutno ovšem dodat, že státní památky letos zdražily vstupné.

Návrat festivalů a koncertů

Největším skokanem v návštěvnosti byl letos zámek v Náměšti nad Oslavou. Zatímco loni jej navštívilo zhruba 11 tisíc návštěvníků, letos to bylo bezmála 20 tisíc turistů.

„Máme radost zejména z toho, že se po dvou letech mohly bez omezení uskutečnit všechny naše zásadní kulturní akce: Festivaly Concentus Moraviae a Folkové prázdniny, zámecké koncerty, víkend netradičních prohlídek v rámci Dnů Evropského dědictví Oživený zámek, večerní prohlídky s divadlem a další. Také návštěvnost se téměř vrátila na hodnoty roku 2019,“ bilancuje spokojený náměšťský kastelán Marek Buš.

Sezonu si pochvaluje i jeho kolega z hradu Lipnice Marek Hanzlík: „Sezona byla výborná. Návštěvnost byla o něco málo menší než minulý rok, ale přesto velmi dobrá, téměř 29 tisíc lidí. Navázala tak na rekordní návštěvnost v minulém, covidovém roce. Pomohlo i pěkné babí léto na konci sezony, kdy lidé vyrazili na výlety.“

Telč jde do finále

Letos naposledy byl omezený provoz na zámku v Telči, který stále prochází rozsáhlou obnovou. Po dobu čtyř měsíců tu byla přístupná pouze jedna prohlídková trasa s omezenou kapacitou návštěvníků. Návštěvnost tak byla podobně jako loni kolem 18 tisíc lidí. „Bylo to maximum, které jsme v těch podmínkách mohli dát,“ poznamenal kastelán Bohumil Norek.

Podle Lucie Norkové ze správy telčského zámku se revitalizace památky blíží do finále. „Návštěvníci se tak mohou v příštím roce těšit na zpřístupnění současných prohlídkových okruhů a dvou nových,“ připomíná.

Kladně hodnotí letošní sezonu také další hrady, jež jsou buď v soukromém vlastnictví, či pod správou Kraje Vysočina. Na předcovidová čísla návštěvnosti se letos dostala Ledeč nad Sázavou. Majestátní hrad, kde se natáčela řada filmů i pohádek, navštívilo 23 tisíc lidí.

Hrad Kámen si letos prozatím prohlédlo 18 392 návštěvníků, což je oproti předchozímu roku nárůst o více než osm procent. Podle ředitele Ondřeje Hájka z Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad spravuje, k tomu pomohlo pořádání zajímavých akcí zaměřených především na rodiny s dětmi a také zpřístupnění kaple Panny Marie Bolestné v polovině sezony.

Na lovecký hrádek Roštejn nedaleko Telče zavítalo 36 794 osob. To sice meziročně znamená mírný pokles, který kastelánka Kateřina Rozinková vysvětluje tím, že dvě předchozí sezony měli slevy na vstupném, které využila řada lidí. Přesto je návštěvnost stále vysoká, přispěly k ní také netradiční prohlídky a tradiční kulturní akce.

Kasteláni řeší střechy, omítky i opěrné zdi

I přes zvýšené náklady na stavební materiál, energie a služby letos pokračovala obnova a restaurování na hradech a zámcích.

Například na hradě Lipnice se podařilo dokončit první etapu výměny šindelové krytiny na střechách Thurnovského paláce a instalovat venkovní osvětlení nádvoří hradu. Akce stála celkově přes čtyři miliony korun. Drobné opravy udělali řemeslníci na nástupním mostě do hradu a opravili omítky v hradní pokladně. Na zámku v Jaroměřicích pokračuje rekonstrukce elektroinstalace a slaboproudých systémů. Naopak na náměšťském zámku se žádné zásadní stavební akce neodehrály.

„Řešili jsme na začátku roku havárii vodovodu v areálu zámku, jinak probíhala běžná drobná údržba. V této době provádíme opravy nadstřešních částí několika komínových těles na hlavní budově zámku, do konce roku bude také znovu postavená část stržené zdi pod francouzskou zahradou. Na dalších částech této zdi probíhá statický průzkum a zpracovává se projektová dokumentace. V příštích letech nás bude čekat nutná stabilizace celé opěrné zdi ve svahu pod zahradou,“ vysvětluje náměšťský kastelán Marek Buš.

Nejrozsáhlejší stavební práce se stále odehrávají na zámku v Telči, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. „V zámecké zahradě v arkádách došlo k obnově omítek a zrestaurování zaniklých maleb. Celkově proběhla revitalizace zámecké zahrady, nově byla vybudována závlaha a částečně byla obnovena síť cest. Na fasádě starého paláce byly obnoveny malby na renesančním štítu. Novou podobu získala i zámecká pokladna,“ vyjmenovává nejzásadnější práce Lucie Norková ze správy zámku.

Zásadní investice čeká hrad Kámen na Pelhřimovsku. Pokud hrad získá dotaci, už v příštím roce by měla být zahájena generální rekonstrukce hradu. To si vyžádá uzavření expozic. Zpřístupněný by měl zůstat hradní park a letos obnovená kaple Panny Marie Bolestné, do které se přesunou vybrané kulturní aktivity.