Opatov se obává, že může kvůli komerční stáčírně přijít o pitnou vodu

  8:52
Již od osmdesátých let minulého století se hovoří o tom, že by se v lokalitě vrchu Špilberk u Opatova na Jihlavsku mohla vybudovat komerční stáčírna pitné vody. Voda by se následně čerpala do lahví a mířila na trh. Jenže dlouhá léta se nic nedělo, a nyní jsou proto místní zaskočení, protože záměr nečekaně ožil.

Vedení Opatova bylo zaskočeno tím, že komerční stáčírna, která měla stát do roku 2011, se po mnoha letech nečinnosti najednou začala stavět. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po revoluci se vlastníci dotčených pozemků střídali a žádný z majitelů záměr nedotáhl do úspěšného finále. Naposledy se do projektu na začátku druhého tisíciletí pustil Jiří Vajdík a jeho společnost Antia Watters. Firma získala potřebná povolení a stáčírna měla stát do roku 2011.

Po dlouhých letech, kdy se zdálo, že projekt nadobro usnul, se však letos v létě na jižním svahu Špilberku, který je kilometr od Opatova, začalo budovat.

„Firma s obcí po celou tu dobu absolutně nekomunikovala. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že by po tolika letech ten záměr vstal z popela. Před dvěma měsíci tam najednou najely bagry a začaly stavět stáčírnu,“ říká starosta Opatova Jan Petr.

Vodu plánuje investor získávat z pěti vrtů, které byly již v minulosti vybudované. Dva jsou v katastru Opatova a tři v prameništi v katastru sousedící obce Zbilidy.

Společnost má povolený komerční odběr vody až na 500 tisíc kubíků ročně a vlastní také všechna další potřebná povolení pro svůj záměr. Na projekt se v prvním desetiletí s úspěchem dělala i studie EIA, která zkoumala vliv na životní prostředí.

Ale jak poukazuje starosta Opatova, před mnoha lety byla jiná situace a zemi nesužovalo dlouhodobé sucho a nedostatek podzemní vody. „Dnes už by takovou stavbu nikdo nepovolil,“ domnívá se Petr.

Bude nové posouzení od hydrologa

Obec se obává, že tak výrazným odběrem vody v sousedství vlastního vrtu může přijít o svůj zdroj pitné vody.

„Odběr až půl milionu kubíků vody ročně je nepředstavitelné množství. Podle mého ani odborníci nedokážou přesně říci, co udělá do budoucna se stavem podzemních a povrchových vod,“ obává se starosta následků čerpání.

Kdo by situaci mohl změnit, je vodoprávní úřad jihlavského magistrátu, který by mohl omezit čerpání. Obec Opatov proto vstoupila do vodoprávního řízení a požaduje provedení nových poloprovozních čerpacích zkoušek.

Setkání dotčených stran se uskutečnilo minulý týden v Jihlavě. Kromě zástupců Opatova a Zbilid byli na schůzce i zástupci Povodí Moravy a investora.

„Jednání se účastnil i hydrogeolog, který bude vyzván, aby zpracoval aktualizované hydrogeologické posouzení, zda je možno odebírat tak velké množství vody. Jestli je tam vůbec taková zásoba vody a jestli dojde k ovlivnění okolních studní. Jednání dále pokračuje,“ uvedl k výsledkům schůzky mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Zbilidy se zavázaly, že proti investorovi nepůjdou

Další obcí, které se stáčírna vody dotkne, jsou Zbilidy. Ty jsou však vázány smlouvou s investorem, která byla uzavřena v roce 2004.

„Tato smlouva nám neumožňuje provádět jakékoliv faktické nebo právní kroky, které by znemožnily výstavbu stáčírny a balírny vody pod poměrně vysokou finanční pokutou. V roce 2004 to odsouhlasilo tehdejší zastupitelstvo a bohužel, jak jsme se na parametry smlouvy dívali, nejde s tím moc hnout,“ krčí rameny současný starosta Zbilid Jiří Huďa.

Ani Opatov se stáčírně vody v letech 2004 a 2005 nebránil. Obec totiž měla získávat přepadovou vodu z vrtů do obecního vodovodu. Zastupitelé tehdy také věřili, že by ve stáčírně mohlo získat zaměstnání až několik desítek obyvatel.

Jenomže když firma přestala s obcí komunikovat a projekt na dlouhé roky usnul, byl Opatov nucen zřídit si vlastní vrt a vodojem s přívodem pitné vody do obce. Jeho kolaudace se uskutečnila v roce 2016.

Stanovisko investora se MF DNES marně snažila získat několik dní. Předsedu představenstva i jeho místopředsedu opakovaně kontaktovala telefonicky i e-mailem. Jiří Vajdík starší slíbil telefonický rozhovor, ale nakonec se ve smluvený čas odvolal na špatné spojení a pak už telefony nezvedal a nereagoval ani na SMS zprávy.

Jak se místopředseda představenstva Jiří Vajdík mladší před dvěma měsíci vyjádřil pro Český rozhlas, jejich záměr v Opatově trvá. Otázku, zda je v místě dostatek vody, zodpovědět nechtěl. „Do té doby, než ten projekt bude nastartovaný, bych to nerad komentoval,“ řekl v srpnu.