Fotografka zachytila každodenní rutinu sanitářů. Nedoceněná profese, říká

  8:22
Dokumentární cyklus fotografií, které vznikly na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Nové Město na Moravě, si nyní mohou prohlédnout pacienti, zaměstnanci i návštěvníci pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Snímky zachycující náročnou práci sanitářů a sanitářek v Novém Městě jsou nyní k vidění v pražském Motole. | foto: Jana Mašterová

Soubor snímků nesoucí název Pomocní andělé tam jejich autorka Jana Mašterová vystavuje až do 26. března. Série fotografií, na nichž je zachycena náročná práce sanitářů a sanitářek, loni zvítězila v prestižní soutěži Slovak Press Foto v kategorii Každodenní život.

„Nepatří mezi uctívané lékaře, mezi studované sestry, instrumentářky nebo asistentky. Ve výčtu zaměstnanců jsou neviditelní a vždy na posledních mzdových řádcích. Jsou nenápadní, šikovní, pracovití, vstřícní, přátelští i profesionální, důslední, pečliví a především naprosto nepostradatelní. V nemocničním žargonu se nazývají pomocný personál,“ představila fotografka Jana Mašterová ústřední hrdiny svého výstavního souboru.

Ten nahlíží do každodenní rutiny sanitářů a sanitářek. Autorka snímků, rodačka z Chrudimi žijící v Novém Městě na Moravě, vzdává svými fotografiemi těmto profesím hold.

„Měla jsem možnost pozorovat je při každodenních činnostech a myslím, že si tito lidé zaslouží naše velké díky za svoji práci. Za práci, která není náležitě oceněna. Za práci, která je nesmírně důležitá a pro většinu z nás bohužel naprosto samozřejmá,“ zdůraznila Mašterová, jež pochází z lékařské rodiny – je dcerou medičky a lékaře.

Snímky, vzniklé na oddělení dlouhodobě nemocných a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče, ocenil již v minulosti uznávaný český fotograf Jindřich Štreit, jenž vede dvaašedesátiletou Janu Mašterovou jako svoji studentku na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Při hodnocení souboru vyzdvihl talent i nevšední empatii autorky, s níž ke své práci přistupuje. „Jana Mašterová není obyčejná fotografka. Dovede se na svět dívat jinýma očima a ukázat tak lidem věci, které oni nevidí,“ uvedl Štreit.

Výstava fotografií je k vidění v přízemí budovy ředitelství motolské nemocnice, konkrétně ve spojovací chodbě k velké posluchárně. Přístupná je mezi 6. a 22. hodinou. Dokumentární cyklus byl již předtím vystaven v nemocnici v Novém Městě na Moravě, na Mesiaci fotografie v Bratislavě a na Prague Photo.