iDNES.cz

Ceny na MS v biatlonu: ve stanu pro fanoušky je pivo za 90, řízek za 240 korun

  8:44
Kolik stojí návštěvníka jeden den na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě? Za občerstvení ve fanouškovském stanu si připlatíte, zato ceny oficiálních předmětů šampionátu příjemně překvapí.

V absolutně rozdílných podmínkách sledovali o víkendu diváci v Novém Městě na Moravě další závody mistrovství světa v biatlonu.

Zatímco před sobotními sprinty mužů nad Vysočina Arenou svítilo slunce, při nedělních stíhacích závodech žen a poté i mužů už areál zkrápěl vytrvalý drobný déšť.

Na návštěvách se to však nepodepsalo – v sobotu se do arény a na okolní tratě vydalo 26 863 diváků, v neděli podle organizátorů hnalo závodníky kupředu 27 225 fanoušků.

Pořadatelé pro návštěvníky šampionátu připravili parádní zázemí, v areálu bez problémů seženete pití, jídlo či toalety.

Ve stanu pro fanoušky jsou ceny nejvyšší

Odradit vás však nesmí vysoké ceny v oficiálním fanouškovském stanu přímo pod sjezdovkou na Harusově kopci, kde se mezi závody a po nich ve fantastické atmosféře společně setkávají biatlonoví příznivci ze všech zúčastněných zemí.

Cena 80 korun za půllitr nealkoholického nápoje, 90 korun za pivo, 250 za nejlevnější pizzu či 240 korun za teplé pokrmy (řízek, smažený sýr či grilované kuře) zaskočí nejednoho sportovního příznivce.

„Ceny ve fanouškovském stanu už mi pro Čechy přijdou trošku přes čáru. Devadesát korun za pivo (míra 0,45 l, pozn. red.) je dost,“ podělil se o názor příznivec biatlonu, který se představil jako Josef. „Jinak ceny v areálu docela odpovídají. Dvě deci svařáku za šedesát korun, to je v pořádku. Myslím, že na vánočních trzích ve Žďáře byl o něco dražší,“ doplnil.

Kdo chce ušetřit, musí opustit pohodlí vyhřívaného stanu a zajít do venkovního stánku, kde se pivo prodává výrazně levněji – za 60 korun. A tak to i řada návštěvníků obří biatlonové akce dělala. Po cestě do arény si navíc mohli koupit čepovanou jedenáctku Chotěboř za 45 korun v pojízdném stánku za plotem firmy Medin.

V Norsku stojí půllitr v přepočtu 280 korun

Co se Čechům může zdát drahé, je pro jiné super cena. Hlavně Norové si tady připadají jako v ráji. A to nejen díky výkonům svých krajanů, ale i kvůli cenám. „U nás na Holmenkollenu stojí půllitr piva v přepočtu 280 korun českých,“ porovnává Rune Eikeland, který už jako fanoušek procestoval kus světa.

V samotném areálu není problém objevit řadu dalších stánků, kde jsou k dostání nejen hot dogy (50 Kč), trdelníky (100 – 120 Kč), frgály (140 Kč za půlku koláče), klobásy (150 Kč), prejt (49 Kč za 100 g), nejrůznější druhy špízů či grilovaného masa, ale i moravské speciality: bramboráky, špekáčky, masová směs se zeleninou nebo halušky se zelím a uzeným masem.

Dnes je na šampionátu volný den, další soutěže jsou na programu až v úterý a ve středu, kdy se jedou vytrvalostní závody žen a mužů.

Oficiálním suvenýrům vládnou trumpety

Výrazně příznivějšího pátečního a sobotního počasí oproti úvodnímu dni aktuálního biatlonového šampionátu v Novém Městě na Moravě si zdaleka nepochvalovali pouze fanoušci.

Radost udělala také všem obchodníkům, včetně těch, kteří mají přímo ve Vysočina Areně na starost prodej oficiálního merchandise – zboží spojeného s aktuálním světovým šampionátem.

„Počasí se umoudřilo, lidé mají lepší náladu, než byla ve středu, kdy všichni byli zmoklí jako žáby,“ připomněl Jakub Nováček, vedoucí „merch stanu“ na parkovišti přímo pod sjezdovkou na Harusově kopci, že při úvodní disciplíně – středeční smíšené štafetě – vytrvale pršelo a poté také sněžilo.

„Spousta lidí se nyní rozjelo, chtějí všem ukázat, komu fandí. A je to vidět také na tržbách. Lepší počasí lidem psychicky pomohlo, mají větší chuť utrácet, pít a ukázat se.“ Logicky tak stoupají tržby. „Ano, jsme na tom lépe. Prodalo se více než ve středu,“ potvrzuje Nováček.

Jednoznačným prodejním hitem jsou trumpety (130 Kč). „Lidé chtějí fandicí věci, které jsou slyšet,“ usmívá se Nováček. „Každý v aréně může posoudit sám – a slyší to také diváci, kteří se dívají na televizi – že trumpety jsou jednoznačně top.“

Zájem je však i o oficiální oblečení šampionátu: čepice (300 – 400 Kč), rukavice (400 Kč), trička (450 Kč) či mikiny (800 Kč). „Protože jsou moc pěkné, za super prachy,“ má jasno Nováček. „Je to parádní suvenýr, navíc jde o funkční prádlo.“

V neposlední řadě hraje roli i příznivá cena. „I když se všude ceny nastřelují, tady se drží docela při zemi,“ tvrdí prodejce. „Jde o to ukázat se ve větším množství, než se na tom napakovat,“ dodává. (rtd)

zpět na článek