Z posilovny řídící štáb. Na biatlonový šampionát dohlíží přes 200 policistů

  18:24
Na obvodním oddělení v Novém Městě na Moravě vzniklo během aktuálního biatlonového šampionátu na dva týdny řídící centrum. Policie z něj koordinuje své síly a prostředky, zároveň je místem nástupu a střídání hlídek.

Půdní prostory, které za normálních okolností policisté z obvodního oddělení v Novém Městě na Moravě využívají jako posilovnu, se po dobu konání aktuálního mistrovství světa v biatlonu proměnily ve velín. Nejen během soutěžních dní z něj velitel bezpečnostních opatření spolu se svým štábem koordinuje práci policie.

„Samozřejmě zabezpečujeme i noční služby, veřejný pořádek a bezpečnost, aby byla zajištěna po celých čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu,“ říká plukovník Karel Sehnal.

Činnost policie se odehrává na dvou liniích. Uvnitř Vysočina Areny, kde má prevence zamezit například riziku kapesních krádeží. Hlavní činnost je pak mimo arénu, kde policie dohlíží na veřejný pořádek a především dopravu.

Během čtrnácti dnů se v denních a nočních službách prostřídá 220 uniformovaných a neuniformovaných policistů Kraje Vysočina z obvodních oddělení, dopravních inspektorátů, dálničního oddělení, pohotovostního a eskortního oddělení, odboru služební kynologie, kriminální policie a vyšetřování a speciální jednotky z Dukovan.

„Pak zde máme útvary s celostátní působností, pyrotechnickou službu a leteckou službu s podporou dronů,“ vyjmenovává krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. „S dopravou nám pomáhá oddělení silničního dohledu, to je speciální pracoviště, které patří pod ředitelství služby dopravní policie,“ doplňuje.

V řídícím štábu dochází k nástupu a střídání hlídek, policisté zde prochází instruktáží, aby věděli, na kterých místech budou působit a jaké mají úkoly. Zároveň zde mají své zázemí, včetně nabíjecích stanic pro vysílačky či mobilní telefony.

V samotném velíně během závodu působí přibližně deset policistů. „Na monitorech jsou vidět různá místa, která sledují kamery. Ať už naše, nebo městský kamerový systém,“ přibližuje mluvčí Čírtková a dodává: „Na veliké obrazovce sledujeme mapu, kde jsou vidět jednotlivé hlídky.“

Během závodu zde na dvou monitorech kontinuálně běží i vysílání České televize. „Sledujeme ČT24, pro případ, že by došlo k nějaké mimořádné situaci. A po dobu, kdy se vysílá samotný závod, nám mohou pomoct i záběry z ČT sport,“ vysvětluje Čírtková.

Dva policisté kontrolují aktuální dopravní situaci. „Kolega může ze svého místa zadávat informace na proměnné informační tabule, které jste po cestě do Nového Města na Moravě míjeli,“ podotýká Čírtková. Policisté vyhodnocují i informace z parkovací aplikace, kterou svými daty obsluhují pořadatelé.

Prvním ostrým testem byla středa, kdy se ve Vysočina Areně konal závod smíšených štafet. Podle policie si během něj diváci vedli na jedničku. A to zdaleka nejen při fandění. „Dáváme všem palec nahoru, byli opravdu vzorní, ohleduplní, dbali pokynů pořadatelů i policistů,“ pochvaluje si Čírtková.

Využijte svozový autobus, radí fanouškům policie

Dvacet tisíc fanoušků sledovalo smíšené štafety, středeční úvodní soutěž biatlonového šampionátu. A policisté, kteří řídili dopravu před a po závodě, si pochvalovali přístup řidičů. Ti navzdory nepříznivému počasí parádně zvládli parkování a přesun do Vysočina Areny.

„První den byl naprosto špičkový, všichni to pochopili,“ říká policejní mluvčí Dana Čírtková. „Řada lidí přijížděla s velkým časovým předstihem a bez problémů zaparkovala i na místech, která k tomu jsou určená přímo v Novém Městě.“

Pro ty, kteří na závody chtějí přijet později, má jednoduchou radu. „Kdo už se dostane k hlídce, která koriguje dopravu, musí počítat s tím, že ho prostě budeme navigovat na parkoviště, které budou vzdálenější.“

Pro rodiny s malými dětmi pak jednoznačně doporučuje svozový autobus. „Pro ty, kteří jedou z větší dálky nebo s sebou mají děti, doporučujeme, aby v klidu zaparkovali ve Žďáře. A aby využili shuttle,“ říká Čírtková. „Hlavně při rozjezdu to pak mají pohodlné. Protože ten autobus má dopravní přednost, aby mohl jet. Je to praktické, hlavně ve víkendových dnech.“

Právě při sobotních a nedělních závodech se čeká ještě větší nápor. „Podle informací pořadatelů měla být ve středu aréna zaplněná ze dvou třetin. Teď na víkend čekáme asi větší zájem, větší nápor. Ale pokud tady někdo bude trávit více závodních dnů, tu zkušenost získá. Přijede jednou, podruhé a podeváté už to bude snadnější,“ dodala Čírtková.

Autor: