Jihlavské Muzeum Vysočiny bude kvůli rekonstrukci půl roku zavřené

  8:42
Výraznou změnu vzhledu budovy, ale i modernizované stálé expozice bude mít Muzeum Vysočiny Jihlava. Za 33 milionů korun plánuje rozsáhlejší rekonstrukci. Obnova si vyžádá omezení provozu včetně jeho půlročního uzavření.

Změny ve vzhledu obou muzejních budov na Masarykově náměstí budou patrné už na první pohled. | foto: Vizualizace: archiv muzea

„Od června se nebudou v muzeu konat žádné výstavy v přízemí budovy. Ostatní expozice a výstavní prostory ale budou bez omezení přístupné. Podstatné omezení nastane od ledna, kdy bude muzeum do 30. června příštího roku úplně uzavřené,“ informoval ředitel muzea Karel Malý.

Změny ve vzhledu obou muzejních budov na Masarykově náměstí 57 a 58 budou patrné už na první pohled. Fasáda bude mít bohatší barokní ráz. „Doplněna bude štuková výzdoba, která byla při předchozích rekonstrukcích, naposledy v padesátých letech, silně zjednodušena. O barevnosti fasády zatím diskutujeme s památkáři,“ poznamenal ředitel muzea.

Podobu původní fasády hledali projektanti a památkáři i v historických materiálech a na fotkách. „Odvedli naprosto úžasnou rešeršní práci a podařilo se jim najít veškerá vyobrazení, která se fasády týkají. Na základě těchto materiálů pak bude opravena a doplněna,“ dodal.

Během renovace budou také obnoveny původní vstupy do obou objektů, a to jak na budově 57, tak i na čísle 58. Jeden z domů nyní samostatný vstup nemá. Zanikl zřejmě při rekonstrukci v padesátých letech. V případě druhé budovy bude vstup posunut tam, kde jsou teď v přízemí okna.

Výraznou změnou bude také rekonstrukce takzvaného výkladce. Širokou výlohu chce muzeum využít ke své prezentaci.

Vše bude jinak

Půlroční uzavírku muzea si vyžádá reinstalace stálých expozic. Kompletně obměněny budou především nejstarší stálé výstavy. K nim patří historické expozice mapující období od konce středověku přes renesanci, baroko až po 19. století. Úplně se přeinstaluje expozice věnovaná geologii, které je 25 let. Změn se dočká i výstava o dolování stříbra, která je ve sklepě muzea.

17. února 2022

Objeví se ale i téma úplně nové. Tím bude expozice věnovaná jihlavským cechům. „Umístěna bude v cechovní místnosti. Navrátíme ji původnímu účelu. Je to krásná, bohatě zdobená místnost. Nyní je v ní expozice gotických plastik. Ta bude zrušena bez náhrady,“ upřesnil Karel Malý.

Mladší expozice, jako je výstava o živé přírodě a archeologii budou upraveny a doplněny jen částečně.

Stálé výstavy by po reinstalaci měly být obohacené o moderní interaktivní prvky. „Ale nechceme informace sdělovat jenom pomocí obrazovek či obrázků, které si lidé mohou najít i doma na internetu. Myslíme si, že lidé chodí do muzea i kvůli tomu, aby viděli konkrétní autentický historický prvek. Chceme jim tedy zprostředkovat bezprostřední kontakt s historií a přírodou,“ dodal ředitel Malý.

Celý projekt bude stát 33 milionů korun, přičemž dotace má činit 85 procent nákladů. Finanční spoluúčast bude muzeum hradit s pomocí zřizovatele, jímž je hejtmanství.