Potřebujeme dobrovolníky z řad mediků, vyzývají nemocnice z Vysočiny

  18:18
Na hraně možností nyní balancují nemocnice na Vysočině. Přibývá v nich nejen pacientů s koronavirem, ale i nakažených zdravotníků. „Situace je velmi napjatá. Zaměstnanci nemocnic dělají maximum, pracují na více než sto procent. Je to ale problematické, protože máme 362 pracovníků covid pozitivních,“ uvedl v pondělí Vladimír Novotný, náměstek hejtmana.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Před necelými dvěma týdny, 14. října, bylo zaměstnanců s pozitivním testem 212. Nedostatek personálu je umocněn i tím, že další desítky zaměstnanců jsou v karanténě.

Ve většině zařízení dle vyjádření jejich mluvčích zatím příliv nemocných zvládají, ale mnohdy s vypětím všech sil. „Řekl bych, že jsme na hranici svých možností,“ konstatoval například Michal Kozár, ředitel pelhřimovské nemocnice.

Tam mají v současnosti 57 pracovníků, kteří jsou mimo službu buď kvůli karanténě, či pozitivnímu testu na covid. Pacientů s koronavirem je v této nemocnici 71, z toho tři na plicní ventilaci.

Na Vysočině bylo dle údajů kraje k 26. říjnu hospitalizováno 375 pacientů s koronavirem. Převážná většina leží na standardních covid lůžkách, která jsou již v krajských nemocnicích naplněná na maximum. Stav se ale neustále mění, pacienti jsou propouštěni, další zase přibývají.

„V případě lůžek na JIP činí obsazenost 84 procent, u lůžek s umělou plicní ventilací pak 81 procent,“ popsal Novotný.

Nejvíce pacientů s covidem je v jihlavské nemocnici, a to 85. Z toho v těžkém stavu je jich čtrnáct a devět z nich je na plicním ventilátoru. „Jelikož máme celkově 25 ventilátorů, tak to zatím není kritický stav,“ podotkla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Pomáhají i zubaři

I toto zařízení ale, stejně jako další nemocnice, využívá pro zvládnutí situace pomoc dobrovolníků.

A poptávka po dalších jde napříč krajem. Kolem šedesáti jich vypomáhá v havlíčkobrodské nemocnici – ruku k dílu tam v odběrovém stanu přikládají třeba i zubaři. „Potřebovali bychom pomocníky z řad studentů, mediků, ale i bývalých zdravotníků, kteří mají dokončené zdravotnické vzdělání,“ řekla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

V nemocnici v Novém Městě na Moravě, kde v pondělí evidovali 80 pacientů s koronavirem, dobrovolně pomáhá 45 lidí. „Jsou to hlavně studentky zdravotnických škol či kantorky, které vedou odborný výcvik. Určitě bychom uvítali více mediků,“ popsala mluvčí Tamara Pecková s tím, že lidé mířící do zdravotnického provozu musí mít očkování proti žloutence typu B.

V některých nemocnicích poptávají kromě dobrovolníků i vybavení. „Chybí nám přístroje AIRVO, jež jsou velmi účinné v boji s covidem. Jeden stojí 150 tisíc korun. Město Třebíč bleskově založilo sbírku na jejich pořízení. Lidé mohou přispět na účet 123-1910080227/0100,“ prosí veřejnost o spolupráci vedení třebíčské nemocnice.

Ochranných pomůcek je teď podle Vladimíra Novotného v nemocnicích dost. „Daří se je i doplňovat. Asi nejžádanější komoditou jsou ochranné oděvy a rukavice, na ty se zaměřujeme,“ dodal náměstek.

U třetiny případů nejsou schopní dohledat původce

Vývoj nemoci nevidí příznivě ani hygienici. „Vypadá to bohužel pořád stejně. Je tu prokázaný komunitní přenos, kdy u více než třetiny pozitivních případů nejsme schopni při trasování dohledat původce. Držíme se na okresním průměru sto nových případů denně,“ zhodnotil krajský hygienik Jiří Kos.

Okresy Havlíčkův Brod a Pelhřimov, jež měly ve statistice za neděli jen kolem dvaceti nově nakažených, neznamenají zlepšení situace, ale jen statistické zakolísání.

„Výsledky chodí s určitým skluzem, a ne vždy se stihnou do statistik zanést,“ vysvětlil Kos s tím, že k nákaze dochází jak v rodinách, tak například i v zařízeních sociální péče. 

Jedním z nich je domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě. K pondělku tam onemocnělo pět z deseti zdravotních sester a dvanáct dalších zaměstnanců.

„Teď potřebujeme doplnit hlavně řady zdravotnického personálu, budeme rádi za každou pomoc,“ řekla ředitelka zařízení Magdalena Kufrová. Dobrovolníci se mohou hlásit na čísla 569 497 105 a 569 497 106.