Záchranáři v Jihlavě nově cvičí i v unikátní pohyblivé maketě vrtulníku

  15:48
Záchranáři z Vysočiny už mohou cvičit v novém výcvikovém centru, které bylo vybudováno v sousedství Zdravotní záchranné služby (ZZS) v Jihlavě ve Vrchlického ulici. Vzdělávací středisko začalo sloužit před měsícem, tento týden jej ale záchranáři poprvé slavnostně představili.

Největší místnost budovy, která má strop ve výšce dvanácti metrů, patří lezecké stěně a simulátoru vrtulníku. Ten bude sloužit na cvičení leteckých záchranářů pro zásahy z helikoptéry v obtížně přístupných místech jako na svazích v terénu, na střechách či ve výškových budovách. 

„Máme tady také počítačový sál, dvě odborné učebny s pacientskými simulátory, simulátor na cvičení biohazard týmu čili dekontaminační jednotky pro zásahy u pacientů s nebezpečnou nakažlivou chorobou,“ přiblížil mluvčí ZZS Petr Janáček.

Centrum je primárně určeno pro školení záchranářů z Vysočiny, provozovatel ale chce navázat spolupráci například s lékaři či sestrami z nemocnic, s policisty či hasiči. „Do budoucna zde chceme pořádat třeba i kurzy první pomoci pro laickou veřejnost,“ dodal Janáček.

Středisko je už v provozu, jeho plnému využití nyní brání epidemie covid-19. „Už jsme sem přestěhováni z vedlejší budovy záchranné služby, kde jsme sídlili v jedné místnosti,“ pověděl Janáček.

Unikátním zařízením střediska je pohyblivý simulátor vrtulníku. „Je to patentovaný prototyp, nikde v Česku zatím nic podobného není. Proto chceme oslovit i kolegy z ostatních leteckých záchranných služeb, kteří by ho mohli využívat k výcviku,“ podotkl Janáček.

Na pacientských simulátorech se cvičící mohou připravovat na práci se skutečnými lidmi, které zde nahrazují figuríny s čidly. Jejich reakce řídí a ovlivňují prostřednictvím počítačové sítě lektoři, kteří zásah sledují z vedlejší místnosti.

Vybudování střediska stálo více než 80 milionů korun, z nichž 85 procent uhradila dotace z Evropské unie. „Základnu páteřních lektorů střediska tvoří speciálně školení záchranáři a lékaři s mnohaletou praxí ve výjezdových skupinách,“ upřesnil Janáček.