Organizátoři festivalu dokumentů v Jihlavě věří, že udrží projekce v kinech

  11:12
Pořadatelé Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) zatím vše směřují k tomu, aby i letošní 24. ročník - který se má uskutečnit v Jihlavě ve dnech od 27. října do 1. listopadu - byl ve fyzické podobě, tedy s projekcemi v kinech a s návštěvníky. Nicméně v záloze je také online verze.

Představení oficiálního plakátu letošního ročníku jihlavského festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pořadatelé denně sledují aktuální epidemickou situaci, jednotlivá nařízení a reagují na ni v přípravách festivalu. Samozřejmostí má být například dezinfekce po každé projekci, ozónové čištění všech sálů, roušky a další opatření.

Prymulův dvoutýdenní scénář: stop pro kulturu a zavření druhých stupňů škol

„Pokud budou parametry nastavené alespoň trochu tak, aby bylo možné festival uskutečnit, tak je to pro nás absolutní priorita. Věřím tomu, že po zkušenostech z jiných festivalů jsme schopni nastavit skutečně bezpečné podmínky. Navíc naše publikum je velice vstřícné a chápavé. Nemám obavu, že by šli proti našim doporučením a nastaveným pravidlům,“ uvedl Hovorka na úterní online tiskové konferenci.

Stejně jako projekce v kinech, pořadatelé počítají s tím, že by se letos mělo uskutečnit i Inspirační fórum, které je nefilmovou debatní součástí festivalu.

„Nemá smysl dělat festival v kinech a diskuse online. Budeme se ale snažit vyjít vstříc všem, hlavně zahraničním hostům. Je velmi obtížné hosty letos přivézt, hlavně ty mimoevropské. Pro tyto případy budeme mít zařízeny různé typy telemostů,“ dodal Hovorka.

Festivalovou akreditaci má nyní zakoupeno 1 300 lidí. Kapacita všech kinosálů v jednu chvíli nabízí více než osmnáct set míst. Jedním z hlavních problémů, který budou návštěvníci festivalu řešit, je ubytování. Organizátoři letos nebudou ubytovávat návštěvníky v tělocvičnách ani ve školách.